Webnoviny - Svet

Radičová: Medzi SR a ČR je dôvera a priateľstvo

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Ľudovít Vaniher BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) – V slovensko-českých vzťahoch podľa slovenskej premiérky Ivety Radičovej dominuje dôvera, priateľstvo a spolupráca. Radičová to uviedla dnes na tlačovej besede po stretnutí s českým premiérom Petrom Nečasom. Slovensko navštívil vo funkcii premiéra ako prvú krajinu. „Dodržal som tradíciu všetkých českých premiérov,“ povedal. Zároveň Radičovú pozval na návštevu Českej republiky. Radičová verí, že našla pochopenie, prečo jej prvé kroky nesmerovali do Prahy, ale do Bruselu, kde diskutovala o európskom ochrannom vale i pôžičke Grécku. Nečas prišiel na Slovensko autom a nie leteckým špeciálom. Podľa neho je to lacnejšie a okrem toho do Bratislavy prišiel z pracovného rokovania v Brne.

Podľa Nečasa ČR i SR čelia rovnakým výzvam i problémom. Zaradil medzi ne konsolidáciu verejných financií, stop zadlžovaniu, nezávislosť od dovozu kľúčových surovín, či výzvy integračného procesu EÚ. „Priestor pre slovensko-českú spoluprácu je obrovský,“ zdôraznil. Obaja premiéri našli porozumenie i pri pohľade na iskrenie medzi Slovenskom a Maďarskom. Podľa Radičovej stabilita stredoeurópskeho priestoru je veľmi dôležitá. „Ak vzniká napätie medzi dvoma krajinami, oslabuje to celý stredoeurópsky región,“ uviedla. Podľa nej stanovisko SR v slovensko-maďarských vzťahoch zostáva nemenné. Platí existujúca bilaterálna zmluva. „Postup maďarskej vlády bol neštandardný,“ konštatovala s tým, že Slovensko chce dodržiavanie zmluvy a obnovu rokovania komisií, ktoré Budapešť obišla. „Máme veľkú mieru pochopenia pre postoj SR,“ povedal Nečas s tým, že postoje Maďarska neprospievajú regiónu. Upozornil, že napätie medzi dvoma krajinami EÚ sa ľahko môže odraziť aj v ekonomickej oblasti.

Radičová tiež zdôraznila, že občania Slovenska zažili „kruté uťahovanie opaskov koncom 90-tych rokov“. Znovu ho podľa nej nezažijú. „Občania nemôžu byť obeťami nezodpovedných vlád,“ vyhlásila.

Obaja premiéri sa v utorok stretnú v Budapešti na rokovaní V4. Podľa Radičovej medzi priority V4 patrí energetická bezpečnosť, ekonomický rast, stabilita verejných financií i spoločné záujmy pri rozširovaní EÚ. Predsedníckou krajinou V4 je od 1. júla Slovensko.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM