Webnoviny - Svet

Radičová obhajuje byty Mikloša a Žitňanskej

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) je presvedčená, že jej stranícki kolegovia – minister financií a podpredseda vlády Ivan Mikloš a šéfka rezortu spravodlivosti Lucia Žitňanská, neprišli k svojim medializovaným bytom zneužívaním systému. Podľa nej sú ich príbehy podobné ako príbehy ďalších tisícov ľudí.

Uviedla to počas pravidelnej štvrtkovej Hodiny otázok v Národnej rade SR ako odpoveď na otázku Andreja Kolesíka zo Smeru-SD, či jej neprekáža spôsob, akým Mikloš a Žitňanská nadobudli lukratívne byty v bratislavskom Starom Meste. Ako Radičová pripomenula, podľa vtedy platného zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov z roku 1993 prijatého Mečiarovou vládou, si ľudia mohli pridelené nájomné byty odkúpiť do osobného vlastníctva. Okrem toho sa poskytovali tým, ktorí boli ochotní si ich zrekonštruovať alebo poskytnúť byt v inej časti mesta. Mikloš, ktorý vymenil svoj nový trojizbový družstevný byt za trojizbový nájomný byt, ktorý potom na základe zákona odkúpil, neurobil podľa nej nič zlé. „Štát tým neprišiel o žiadny byt, naopak, za starý byt získal úplne nový byt,“ vyhlásila Radičová. V tom čase si byty za dnes už symbolické sumy odkúpilo podľa nej 335-tisíc ľudí. Riešiť byt Žitňanskej považuje premiérka za „priam absurdné“. Ako podotkla, súčasná šéfka justície bola na zozname v poradovníku na byt v roku 1992 ako odborná asistentka žijúca v sedemčlennej domácnosti. „Vtedy netušila, že niekedy bude v politike, do nej vstúpila o desať rokov neskôr,“ zdôraznila.

Radičová pripomenula, že v roku 1992 pridelili v bratislavskom Starom Meste byt aj jednému zo zakladateľov SNS Jozefovi Prokešovi či o rok neskôr Kataríne Tóthovej z ĽS-HZDS. „Ak chcete byť rovnako dôsledný, spýtajte sa na celý príbeh svojho kolegu, poslanca Braňa Ondruša, ktorý v roku 2007 dostal pridelený nájomný štvorizbový byt, lebo podľa zákona nemal právo ho odkúpiť,“ poznamenala. Ako dodala, ona osobne je opačný prípad, lebo o byt v centre mesta prišla. „Zažila som peklo nasadeného bieleho koňa, ktorý odstavoval elektrinu, odstavoval vodu, aby mohol dom použiť na iné účely a vypudil ma zo Starého Mesta,“ vyhlásila.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM