Webnoviny - Svet

Radičová privíta premiérov V4, Nemecka, Rakúska a Ukrajiny

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 24. januára (WEBNOVINY) – Slovensko bude oslavovať 20 rokov od vzniku Visegrádskej skupiny nielen vo štvorici, ale aj spolu s Nemeckom, Rakúskom a Ukrajinou. Vláda dnes schválila návrh summitu, ktorý sa má konať 15. februára v Bratislave a pripravuje ho minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. Prísť by mal český premiér Petr Nečas, maďarský premiér Viktor Orbán, poľský premiér Donald Tusk, nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová, rakúsky spolkový kancelár Werner Faymann a ukrajinský premiér Mykola Azarov.

Svojich kolegov oficiálne pozýva slovenská premiérka Iveta Radičová, Slovensko od 1. júla 2010 do 30. júna tohto roku V4 šéfuje. Aj náklady spojené s časťou dopravy, stravovaním a ubytovaním oficiálnych delegácií zaplatia z prostriedkov úradu vlády. Píše sa to v materiáli.

V prvej časti programu sa stretnú iba premiéri krajín V4, ktorí prerokujú aktuálne otázky regionálnej visegrádskej spolupráce a vybrané témy európskej agendy. „Hlavným cieľom stretnutia bude pripomenutie si dvadsaťročného úspešného pôsobenia Visegrádskej skupiny a aktualizácia postupu V4 v ďalšej etape jej činnosti. Predsedovia vlád krajín V4 prijmú spoločnú deklaráciu, ktorá by mala reflektovať 20 rokov spoločnej regionálnej spolupráce a zároveň definovať aktuálne výzvy a úlohy, ktoré stoja pred našimi krajinami najmä so zreteľom na rozvoj energetickej a dopravnej infraštruktúry, výmenu skúseností a efektívnejšiu regionálnu súčinnosť v prípade krízových situácií a zdokonaľovanie koordinácie pozícií krajín V4 pri presadzovaní spoločných záujmov a cieľov v rámci EÚ,“ uvádza sa v návrhu.

Premiéri krajín V4 spolu s predsedami vlád Nemecka, Rakúska a Ukrajiny sa v druhej časti programu budú rozprávať o energetickej bezpečnosti, otázkach európskej susedskej politiky a výmene skúseností z regionálnej spolupráce medzi zúčastnenými krajinami. „Potvrdená účasť predsedov vlád troch susedných krajín V4 bude významným signálom ocenenia V4 práve počas slovenského predsedníctva Visegrádskej skupiny a zároveň prejavom spolupatričnosti a záujmu o prehlbovanie regionálnej spolupráce,“ píše sa v materiáli. Po plenárnom rokovaní sa bude konať spoločná tlačová konferencia všetkých účastníkov. Na záver rozšíreného summitu V4 Radičová usporiada slávnostnú večeru pre pozvaných hostí.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM