Rôzne

RADÍME: Chrípka nie je banalita, imunitu posilníte vhodnou prevenciou

Prevenciu voči chrípke netreba podceňovať. Hygienici upozorňujú, že nie je iba banálnym ochorením.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Chrípka nie je banalita, imunitu posilníte vhodnou prevenciou
Zdroj: TASR

Počet chorých na chrípku od začiatku tohto roka totiž narastá. Na prelome januára a februára môže prerásť aj do epidémie.

„Treba si dopriať vitamíny, otužovať sa, pravidelne vetrať a často si umývať ruky,“ radí Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Silnejšiu imunitu možno podporiť i dostatkom spánku či minimálne polhodinovým denným cvičením alebo prechádzkou.

Hygienici radia jesť ovocie a zeleninu s vyšším obsahom vitamínu C ako sú jablká, kyslá kapusta, citrusy, paprika, brokolica, chren či cesnak.

Najúčinnejšou ochranou je však očkovanie, na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Najvhodnejší čas naň je počas jesenných aj zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky. Hygienici ho odporúčajú najmä tehotným ženám, chronicky chorým, zdravotníckym pracovníkom, starším ľuďom či deťom od šiestich mesiacov do piatich rokov.

Chrípka môže spôsobiť i závažné stavy, napríklad zápal pľúc či srdcového svalu, možné je i úmrtie. Jej vírusy často menia svoje vlastnosti. Medzi jej príznaky patrí teplota nad 38 stupňov Celzia, bolesť kĺbov a hlavy – často za očami, suchý dráždivý kašeľ, postupne môže sa prejaviť nádcha aj bolesť hrdla. „Ochorenie je potrebné vyležať a nezaberajú na naň antibiotiká,“ uvádza ÚVZ SR. Odporúčajú sa lieky tlmiace bolesti hlavy či svalov.

Chrípku si podľa hygienikov nemožno mýliť s prechladnutím. To sa prejavuje postupne, a nie náhle ako chrípka. Kĺby bolia ľudí iba zriedkavo, jedným z možných príznakov je kašeľ. Nádcha a bolesť hrdla sa prejavia hneď od začiatku, teplota nie je vyššia ako 38 stupňov Celzia.

Prechladnutie možno liečiť liekmi na zmiernenie kašľa či horúčky. Dôležité je piť dostatočné množstvo tekutín. Príznaky zvyknú ustúpiť do dvoch až piatich dní. Pri ochoreniach spôsobených baktériami lekár rozhodne o potrebe podávať antibiotiká.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM