Lucia Lauková Správy

RADÍME: Hypotéky budú menej prístupné, doplatiť na to môže veľa ľudí

Doterajšie nízke úrokové sadzby môžu byť potenciálne veľmi nebezpečné. Preto sa sprísňujú podmienky pre získanie úverov na bývanie.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Hypotéky budú menej prístupné, doplatiť na to môže veľa ľudí
Zdroj: pixabay

Slovensko je najrýchlejšie sa zadlžujúcou krajinou v EÚ. To, čo ľudí motivuje k zadlžovaniu, sú nízke úrokové sadzby, čo môže byt potenciálne veľmi nebezpečné, pretože bývanie kupuje každý, aj ten, kto by si ho za normálnych okolností nemohol dovoliť. Preto sa sprísňujú podmienky pre získanie úverov na bývanie. Ak sa tak stane a podmienky sa zmenia, doplatiť na to môže veľa ľudí.

Výška úveru

Ak si bude chcieť záujemca o hypotéku požičať 100 000 eur na nehnuteľnosť, banka mu požičia maximálne 90 000 eur. Po 1.7.2018 už nebude možne poskytnúť úver nad 90 % LTV (pomer požičiavanej sumy ku kupovanej nehnuteľnosti), pričom len 35 % všetkých úverov v banke môže byť nad 80 % LTV.

Banky budú navyše poskytovať úvery len do výšky 8-násobku ročného príjmu žiadateľa.

V prípade, ak žiadateľ zarába 1000 eur mesačne, teda 12 000 ročne, banka mu požičia maximálne 96 000 eur. Zvyšnú sumu si bude musieť dofinancovať sám, či už hotovosťou, spotrebným úverom alebo stavebným úverom. Pri posledných dvoch možnostiach je však potrebné počítať s tým, že úver sa značne preplatí.

Prísnejšie podmienky

„Pokiaľ teda žiadateľ nebude mať k dispozícii hotovosť, riešením bude to, že kúpu nehnuteľnosti bude nutné plánovať omnoho skôr. Podmienky na získanie úveru budú stále viac a viac komplikované, preto by mali ľudia viac využívať rady odborníkov, s ktorými si kúpu nehnuteľnosti naplánujú. Pôjde nie len o našetrenie hotovosti na LTV, ale aj o prispôsobenie príjmu v roku, kedy si bude chcieť brať úver. Ak niekto začne uvažovať o vlastnom bývaní, čím skôr to začne riešiť, tým je väčšia šanca, že sa mu to podarí,“ radí Ondrej Broska z poradenskej firmy v oblasti financií.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM