Lucia Lauková Správy

RADÍME: Máte doma studňu? Rozbor vody by ste mali robiť jedenkrát či dva razy ročne

Či je voda zo studne naozaj pitná môže potvrdiť len analýza v akreditovanom laboratóriu. Vzorku vody pre rozbor si môžete zo studne odobrať aj sami.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Máte doma studňu? Rozbor vody by ste mali robiť jedenkrát či dva razy ročne
Zdroj: TASR

Priezračne čistá voda s dobrou chuťou zo studne nemusí byť vždy pitná a zdravotne bezpečná. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) pred blížiacim sa Svetovým dňom vody. Preto Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) odporúča vykonať rozbor vody.

Bezplatné rozbory

Mnohí hygienici v regiónoch sa pri tejto príležitosti preto rozhodli v stredu 21. marca záujemcom robiť bezplatné rozbory vody, sledovať budú prítomnosť dusičnanov a dusitanov, ktoré sú v nadmernom množstve zdraviu škodlivé.

Kvalitu vody zo studne môže spoľahlivo potvrdiť len analýza v akreditovanom laboratóriu, odber vzorky pitnej vody pre rozbor si môže v niektorých prípadoch urobiť majiteľ studne aj sám, musí však rešpektovať pravidlá hygienikov, ktorí ho o tom poučia a poskytnú mu i vlastné špeciálne vzorkovnice.

Ako často kontrolovať vodu?

„Krátkodobé ani dlhodobé používanie pitnej vody nesmie ohroziť zdravie spotrebiteľa,“ píše ÚVZ SR. Rozbory vody by sa podľa hygienikov mali robiť jedenkrát či dva razy ročne (v rôznom ročnom období). Ak sa kvalita vody v studni minimálne tri roky nezmenila, interval vyšetrení je možné predĺžiť. „Mimoriadne rozbory vody je vhodné vykonať napríklad po záplavách a po opravách a čistení studní,“ radia hygienici.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM