Zo Slovenska

RADÍME: Musíme na konci júna podať daňové priznanie, keď skončil núdzový stav?

Finančná správa v tejto súvislosti podľa Skokanovej upozorňuje, že koniec núdzového stavu neznamená koniec pandémie.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Musíme na konci júna podať daňové priznanie, keď skončil núdzový stav?
Zdroj: TASR

Podať daňové priznanie k dani z príjmov a daň zaplatiť môžu daňovníci aj naďalej. Uviedla to Ivana Skokanová, hovorkyňa finančnej správy.

Dokedy?

Zdôraznila, že mimoriadna situácia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu stále trvá, a preto ešte nie je určený presný termín/deň na podanie daňového priznania a zaplatenie dane.

Spraviť tak môžu daňovníci až mesiac po skončení pandémie, ktorá sa zatiaľ neskončila. Rovnaký postup platí aj v prípade daňovníkov, ktorí podali oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania.

Spresnila, že daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2019 je možné podať a daň z príjmov zaplatiť v lehote do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie.

Ak teda napríklad vláda vyhlási skončenie pandémie v júli 2020, daňové priznanie môže daňovník podať do 31. augusta 2020, v tejto lehote je povinný daň z príjmov aj zaplatiť a zároveň v tejto lehote môže poukázať podiel zo zaplatenej dane (tzv. dve percentá).

Ak napríklad vláda vyhlási skončenie pandémie v auguste, termín uplynie na konci septembra.

Predĺžené lehoty

Rovnaký postup platí podľa Skokanovej aj v prípade, ak si daňovník oznámením podaným do konca marca 2020 predĺžil lehotu na podanie daňového priznania.

Ak si napríklad predĺžil lehotu na podanie daňového priznania do konca júna, ani v takom prípade nemusí daňové priznanie v tejto lehote podať a ani daň zaplatiť. Môže tak spraviť až do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie.

Finančná správa v tejto súvislosti podľa Skokanovej upozorňuje, že koniec núdzového stavu neznamená koniec pandémie.

Opatrenia podľa zákona 67 z roku 2020 o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 sa uplatňujú počas „obdobia pandémie“ a až do uplynutia najneskoršej lehoty podľa tohto zákona.

Dodala, že obdobím pandémie sa rozumie obdobie od 12. marca 2020, keď vláda SR vyhlásila mimoriadnu situáciu, až kým vláda mimoriadnu situáciu neodvolá. Až potom začnú plynúť uvedené lehoty.

Keďže vláda SR mimoriadnu situáciu zatiaľ neodvolala, obdobie pandémie pre účely tohto zákona stále trvá.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM