Lucia Lauková Rôzne

RADÍME: Na jarnú únavu pomáha prechádzka, pitný režim a dostatok vitamínov

Trápi vás jarná únava? Podľa odborníkov takýmto problémom trpeli aj naši predkovia. Poradíme vám, ako s vyčerpaním zatočiť.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Na jarnú únavu pomáha prechádzka, pitný režim a dostatok vitamínov
6
Galéria
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Prekonať jarnú únavu pomôže zvýšený príjem vitamínov, polhodinová prechádzka denne, pravidelný pitný režim aj dostatok spánku. Lepšie ju možno zvládnuť obmedzením pitia alkoholu a obmedzením fajčenia. Organizmu dobre padne aj snaha redukovať stres. Odporúčajú to odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„Jarná únava predstavuje súhrn nepríjemných pocitov, ktoré sa objektívne prejavujú u všetkých vekových kategórií populácie. Nejde však o diagnostickú jednotku, preto sa tento pojem v medicíne oficiálne nevyskytuje,“ priblížila vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností ÚVZ SR Jana Hamade.

Poznali ju aj v minulosti

Takýmto problémom podľa odborníčky trpeli aj naši predkovia. Tí pociťovali kvôli nedostatku slnečného svetla a zníženému požívaniu ovocia a zeleniny úbytok energie, malátnosť či negatívne psychické naladenie, a to rovnako ako ľudia v súčasnosti.

Ako Hamade zdôraznila, v zime sa viac ľudí pohybuje v uzavretých priestoroch, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť prenosu infekčných chorôb formou kvapôčkovej infekcie. Zvýšená je aj produkcia smogu, ktorá má za následok vyšší podiel kyslíkových radikálov v okolí. Tieto látky potom ešte viac zaťažujú organizmus a zvyšujú náchylnosť k infekcii.

Viac pohybu aj zeleniny

Na dostatok pohybu podľa Hamade treba myslieť už v práci. "Ak máte sedavé zamestnanie, robievajte si pravidelné prestávky a zacvičte si. Otvorte okno, poprechádzajte sa a ponaťahujte si chrbát, ruky i nohy. Na uvoľnenie pomáhajú i dýchacie cvičenia, počas dňa urobte vo vzpriamenom sede tri, štyri razy sériu hlbokých nádychov a výdychov, pri každom nádychu a výdychu rátajte do päť,“ odporučila.

Pred príchodom jarných dní je veľmi dôležité zvýšiť príjem čerstvého ovocia a zeleniny. Netreba zabúdať ani na pravidelné pitie čistej vody, ktorú možno striedať s nesladenými čajmi či šťavami. Z vitamínov je podľa ÚVZ SR najdôležitejší prísun vitamínu C.

„Imunitný systém sa dá podporiť užívaním prírodných látok zo skupiny antioxidantov, ktoré zmierňujú pôsobenie voľných kyslíkových radikálov, ako sú vitamíny A, B, C a minerály, selén a zinok,“ dodala Hamade s tým, že pre organizmus nie je dobré ani okrádať sa o spánok.

Ako odborníčka uzatvorila, pomôže aj vhodná relaxačná metóda, napríklad joga či autogénny tréning a venovanie sa nejakej záľube.

Foto: ilustračné

Jarná únava
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM