Lucia Lauková Rôzne

RADÍME: Na vši platí hygiena a disciplína

Zavšivavenosť alebo pedikulóza je parazitárne ochorenie prenosné z človeka na človeka. Najúčinnejšou prevenciou je dodržiavanie osobnej hygieny.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Na vši platí hygiena a disciplína
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Najúčinnejšia prevencia proti všiam je striktné dodržiavanie zásad osobnej hygieny. „Prevádzkovatelia škôl nemajú povinnosť zisťovať výskyt vší u žiakov, v prevádzkovom poriadku majú však stanovený postup, ktorý musia uplatniť, ak sa u detí objavia,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Zavšivavenosť alebo pedikulóza je parazitárne ochorenie prenosné z človeka na človeka. Dieťa so všami nesmie navštevovať školu alebo škôlku a musí sa liečiť. Pokiaľ ide o liečbu a preventívne opatrenia proti šíreniu nákazy v rodine, každý člen by mal používať liečebný vlasový prípravok, až kým sa vší a hníd úplne nezbaví.

Ako sa ich zbaviť?

„Vši a hnidy vyčesávajte z vlhkých vlasov smerom od pokožky až po končeky vlasov. Po každom prečesaní vlasy dôkladne prezrite a hrebeň umyte. Nevyhnutné je aj dôkladné vypranie posteľnej bielizne a dezinfekcia hrebeňov, kief na vlasy aj hračiek,“ radí vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností ÚVZ SR Jana Hamade. „Bielizeň perte pri čo najvyššej teplote, posteľnú bielizeň a uteráky aj vyvarte a vyžehlite. Teplota pri praní čiapok a šálov závisí od materiálu, z ktorého sú vyrobené. Na dezinfekciu použite bežne dostupné dezinfekčné prípravky,“ doplnila odborníčka. Upozornila, že dezinsekcia prostredia je pri pedikulóze neúčinná, pretože voš hlavová mimo hostiteľa neprežije.

Pedikulóze možno predchádzať striktným dodržiavaním osobnej hygieny, najmä pri používaní posteľnej bielizne a uterákov a pravidelnými kontrolami vlasov detí rodičmi. Nie je vhodné vymieňať si osobné veci ako čiapky, šály a oblečenie v kolektívoch malých detí. Každé dieťa musí používať svoj hrebeň.

Prevádzkový poriadok

Povinnosti prevádzkovateľov zariadení pre deti a mládež upravuje zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Pri výskyte vší u žiakov základnej školy sa má postupovať podľa prevádzkového poriadku, ktorý musí prevádzkovateľ vypracovať a predložiť na schválenie regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ).

„Prevádzkovatelia škôl nemajú povinnosť zisťovania výskytu vší u žiakov, ale majú v prevádzkovom poriadku stanovený postup, ktorý treba uplatniť, ak sa u nich prejaví prenosné parazitárne ochorenie,“ hovorí Hamade. Je to napríklad vylúčenie žiaka z kolektívu a upozornenie rodiča, že žiak nesmie prísť do školy zavšivavený. „Pretože pedagogický pracovník nie je zdravotník, nemal by dieťaťu prehľadávať vlasy, ale usúdiť z jeho správania – často sa škriabe na hlave a je nepokojné, že je nakazené pedikulózou,“ dodáva. O podozrení na prenosné ochorenie pedagogický pracovník informuje rodiča, ktorý by mal zabezpečiť, aby dieťa vyšetril praktický lekár.

Pedikulóza nepatrí medzi povinne hlásené prenosné ochorenia, napriek tomu je bežnou praxou, že sa hromadný výskyt hlási na odbor epidemiológie príslušného RÚVZ. Prevádzkovateľ pri spracovávaní návrhu opatrení môže úrad požiadať o odbornú pomoc.

Voš hlavová je cudzopasný hmyz, ktorý parazituje vo vlasoch, prípadne aj v obočí, vo fúzoch a v brade. Vši sa prenášajú kontaktom. Najčastejšie sa vyskytuje voš detská, najmä u detí od dvoch do 12 rokov. „Voš vie plávať, teoreticky sa ňou môžete nakaziť aj v bazéne, v ktorom sa v tesnej blízkosti kúpal zavšivavený človek. Kontaktom možno preniesť voš aj napríklad zo slúchadiel, prípadne z tapacírovaných stoličiek a opierok, napríklad v dopravných prostriedkoch, kde sa môže ľahko prichytiť,“ hovorí odborníčka.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM