Správy Rôzne

RADÍME: Najkvalitnejšou formou ohodnotenia nehnuteľnosti je znalecký posudok

Premýšľate nad novým bývaním? Pokiaľ sa chystáte čerpať hypotéku, nezabudnite na ohodnotenie nehnuteľnosti.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Najkvalitnejšou formou ohodnotenia nehnuteľnosti je znalecký posudok
Zdroj: TASR

Keďže podmienkou hypotéky je založenie nehnuteľnosti, jej hodnota musí byť oficiálne určená. Banky dnes rozoznávajú niekoľko spôsobov, ako ohodnotiť nehnuteľnosť. Výber správnej formy záleží od typu nehnuteľnosti a možností, ktoré banka poskytuje.

Lacnejšia alternatíva

Najjednoduchšou formou je tzv. cenová mapa. Oceňujú sa ňou byty na základe porovnávania reálnej trhovej hodnoty a zvyčajne k nej nie je treba žiadne extra doklady. Ďalšou možnosťou je interné ohodnotenie bankou. Toto už je detailnejší spôsob, ku ktorému si banka zvyčajne dožiada aj doklady podobné ako pri znaleckom posudku. Výsledkom však nie je tlačený výstup vo forme posudku pre klienta, ale len určenie hodnoty nehnuteľnosti. Táto možnosť je zvyčajne lacnejšia ako vypracovanie znaleckého posudku a klient ho platí až pri čerpaní úveru.

Znalcovi sa platí vopred

Najkvalitnejšou formou ohodnotenia je znalecký posudok. Vypracuje ho licencovaný znalec, ktorý na základe hodnotenia materiálov, rozlohy, lokality a mnohých iných parametrov, určí presnú hodnotu nehnuteľnosti. Výber znalca je na klientovi.

Vypracovanie znaleckého posudku môže trvať aj jeden až dva týždne a platí sa zaň znalcovi ešte predtým, ako záujemca o úver vie, či mu ho banka schváli.

„Banka nemusí hodnotu zo znaleckého posudku či iného ocenenia akceptovať v plnej výške. V zmysle opatrenia NBS z decembra 2016 sa totiž pre účely úverov na bývanie hodnota nehnuteľnosti určuje vždy ako najnižšia z hodnôt – znalecký posudok, interné ohodnotenie a kúpna cena. Ak ste si teda vyjednali lepšiu kúpnu cenu, banka vám ohodnotenie o to zníži,“ upozorňuje Zuzana Povodová z Tatra banky.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM