Rastislav Búgel Správy Rôzne

RADÍME: Nastal čas prezuť vaše auto do letného, znížite brzdnú dráhu a ušetríte

Vodiči, nezabudnite svojmu autu dopriať vhodné gumy. Výmena zimných pneumatík má svoje opodstatnenie. Vhodné letné prezutie znižuje spotrebu a skráti brzdnú dráhu auta.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Nastal čas prezuť vaše auto do letného, znížite brzdnú dráhu a ušetríte
Zdroj: TASR

V spoločnosti stále prežíva mýtus o tom, že na zimných pneumatikách sa dá jazdiť celý rok. Odvážlivci si však neuvedomujú, že vystavujú seba i spolucestujúcich v aute veľkému nebezpečenstvu. Zimné gumy majú totiž úplne iné jazdné vlastnosti ako letné. Prezúvanie má preto svoj význam.

Šetria vašu peňaženku

Pokiaľ vonkajšia teplota prekračuje trvalo sedem stupňov Celzia, mali by sa vymeniť zimné pneumatiky za letné. Obvykle toto obdobie vychádza na prvú polovicu apríla. Táto hranica nie je náhodná. Pokiaľ je teplota nižšia, lepšie vlastnosti pre bezpečnú jazdu majú zimné pneumatiky. Pokiaľ je teplota vyššia, vhodnejšie sú letné.

Hlavným dôvodom, prečo treba pneumatiky v priebehu roka prezúvať, je bezpečnosť. Zimné gumy majú totiž v letných teplotách výrazne dlhšiu brzdnú dráhu.

„Zimné pneumatiky môžu mať pri vyšších teplotách dlhšiu brzdnú dráhu až o 20 % oproti letným. V lete majú aj nižšiu priľnavosť, a tiež kvôli výraznému dezénu sú podstatne hlučnejšie. Popri bezpečnosti je rovnako silným argumentom ekonomický faktor. Mnohí si myslia, že pokiaľ neprezujú zimné gumy, ušetria náklady, ktoré by investovali do nákupu nových letných gúm. Lenže okrem toho, že jazda v letných mesiacoch na zimných pneumatikách je nebezpečná, tak je aj neekonomická. Zimné gumy majú mäkšiu zmes a vyšší valivý odpor. Tým sa zvyšuje aj spotreba paliva. Na prezúvaní sa rozhodne nesnažte šetriť,“ radí Jindřich Krejčí, riaditeľ spoločnosti ProfiAuto pre Českú a Slovenskú republiku.

Kolesá treba vyvážiť

Podľa Rudolfa Staníka, konateľa spoločnosti AZ Car, pri prezúvaní treba mať vždy na pamäti, že pneumatiky obuté na diskoch je potrebné vyvážiť na vyvažovacom zariadení v autoservise. Potom si už vodič môže pneumatiky vymeniť aj sám, ale mal by dbať na moment dotiahnutia skrutiek, aby sa mu pri defekte nestalo, že nebude vedieť povoliť koleso.

Pri správnej starostlivosti sa životnosť pneumatík pohybuje okolo štyroch rokov. Je veľmi dôležité, či sa skladujú gumy aj s diskami, alebo bez nich. Pokiaľ sa disky na pneumatikách nechávajú, mali by sa skladovať na sebe. Pokiaľ sú pneumatiky bez nich, mali by sa poukladať vedľa seba.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM