Lucia Lauková Správy

RADÍME: Podľa personalistov rozhodujú na pohovore často maličkosti

Personalisti radia, ako vystupovať na pohovore a čo je pre úspech kľúčové. Veľkým problémom podľa nich bývajú mzdové očakávania.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Podľa personalistov rozhodujú na pohovore často maličkosti
Zdroj: TASR

Personalisti uchádzačom radia byť pri pohovoroch otvorení, úprimní a zároveň reálne zhodnotiť svoje možnosti. O úspechu podľa nich často rozhodujú maličkosti.

Životopis je kľúčový

Kľúčový je podľa personalistov životopis. Skúsenosti musia byť usporiadané od najnovších po najstaršie. Je vhodné uvádzať aj svoju pracovnú náplň, nie však v dlhých vetách. Súčasťou profesionálneho životopisu musí byť tiež vhodná fotografia, najlepšie preukazová a čo najaktuálnejšia, radí personálna agentúra.

Cudzí jazyk

Personalisti varujú pred preceňovaním jazykových zručností. „Množstvo ľudí má potom problém na pohovore plynulo prejsť do cudzieho jazyka, hoci uviedli, že ho ovládajú na dobrej úrovni,“ poukázali.

Predstava o plate

Veľkým problémom môže byť podľa agentúry vyjednávanie mzdy. „Ľudia sa často buď podceňujú, alebo preceňujú. Na pohovor by mali prichádzať s presnou predstavou, akú mzdu si na danej pozícii predstavujú a čo je minimálna suma, pod ktorú by nešli. Svoju predstavu by tiež mali vedieť odôvodniť,“ upozornili personalisti.

„Uchádzači často prídu na pohovor s celkom konkrétnym mzdovým očakávaním, pričom poukazujú na mzdy svojich známych,“ povedal Michal Batis z personálnej agentúry. "Omnoho relevantnejšie je vychádzať z prieskumov, ktoré ukazujú priemerné mzdy pre jednotlivé odvetvia a pozície a hlavne v konkrétnom kraji,“ radí.

Vedomosti o spoločnosti

Podľa personalistov je nutnosť zistiť si niečo o firme, o pozícii, o ktorú sa človek uchádza. Na základe toho by mal byť uchádzač schopný zhodnotiť svoje silné a slabé stránky, ako aj vlastnosti, ktoré sú pre danú pozíciu dôležité.

Na záver personalisti radia využiť aj svoje mimopracovné skúsenosti. „Práve rodičia, predovšetkým mamičky, majú napríklad zvyčajne mimoriadne dobre zvládnutý time manažment, sú zodpovedné a precízne, čo sú vlastnosti, ktoré sú v mnohých zamestnaniach naozaj dôležité a vyhľadávané,“ dodáva Batis.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM