Rôzne

RADÍME: Prezuvky pre dieťa by mali byť vzdušné, ťažká aktovka mu môže uškodiť

Rodičia by mali s príchodom školského roka dbať na správny výber prezuviek pre dieťa, ustrážiť treba i hmotnosť školskej tašky. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Prezuvky pre dieťa by mali byť vzdušné, ťažká aktovka mu môže uškodiť
Zdroj: TASR

„Váha školskej tašky by mala zodpovedať zhruba 10 percentám hmotnosti dieťaťa daného veku,“ vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas. Dodržať maximálnu hmotnosť aktovky označil za nutnosť. Zabráni sa tým preťaženiu detskej chrbtice, čím vzniká riziko chybného držania tela. Rodičia by mali tiež pravidelne kontrolovať, čo ich dieťa nosí v taške a či tam nie sú zbytočnosti. Treba dbať na správne nastavenie popruhov. „Školák má nosiť vak na oboch pleciach,“ upozornil Mikas.

Váha školskej tašky

Žiak prvého a druhého ročníka by nemal mať aktovku ťažšiu ako 2,5 kilogramu, tretieho a štvrtého ročníka viac ako 3,5 kilogramu, piateho a šiesteho ročníka viac ako 4,5 kilogramu, siedmeho až deviateho ročníka viac ako päť kilogramov. Ide o odporúčané hodnoty.

Podľa Mikasa je nevyhnutné vyberať obuv z prírodných materiálov, napríklad z textilu či prírodných usní. „Sú mäkké, priedušné, absorbujú zvýšenú fyziologickú vlhkosť detskej nohy a prispôsobia sa anatomickému tvaru chodidla,“ povedal. Tieto materiály nedráždia kožu. U najmenších treba preferovať nízku členkovú obuv – šnurovaciu alebo zatvárateľnú textilným pásikom či zipsom a z čo najľahších materiálov.

Nepodceňujte výber obuvi

Nesprávny výber obuvi môže totiž poškodiť kostru chodidla, a tiež spôsobiť chybné držanie tela. Za nevhodné materiály možno považovať rôzne plasty, poroméry a koženky. Sú tvrdé, nepriedušné, ťažko sa prispôsobujú tvaru chodidla a môžu byť príčinou nepríjemných plesňových ochorení. Mikas upozornil, že prezuvky do triedy nie sú to isté ako obuv do telocvične. „Športová obuv je tvrdšia a nepriedušnejši­a,“ dodal.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM