Lucia Lauková Rôzne

RADÍME: Pri dávkach zo Sociálnej poisťovne sa štátne občianstvo nevyžaduje

Štátne občianstvo nie je podmienkou pre vznik nároku na dávky zo Sociálnej poisťovne. Najdôležitejšie je sociálne poistenie.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Pri dávkach zo Sociálnej poisťovne sa štátne občianstvo nevyžaduje
Zdroj: TASR

Štátne občianstvo Slovenskej republiky nie je podmienkou pre vznik nároku na dávky zo Sociálnej poisťovne. Môže ich dostávať aj cudzí štátny príslušník, ak splní podmienky stanovené pre konkrétnu dávku v zákone o sociálnom poistení.

„Najdôležitejšou podmienkou je, na základe výkonu práce, existencia sociálneho poistenia, resp. jeho trvanie po určitú dobu. Obdobne to platí o slovenských občanoch pracujúcich v zahraničí. V rámci Európskej únie je táto zásada zakotvená priamo v legislatíve, podľa ktorej sa okrem iného dávky získané podľa právnych predpisov niektorého členského štátu vyplácajú príjemcovi aj vtedy, ak má bydlisko v inom členskom štáte,“ informoval o tom hovorca poisťovne Peter Višváder.

Pri žiadnej z dávok teda nerozhoduje ani trvalý pobyt žiadateľa, Sociálna poisťovňa túto skutočnosť pri dávkach neskúma.

Na miesto pobytu sa pozerá len pri posudzovaní nároku na dávku v nezamestnanosti, ak žiadateľ tesne pred podaním žiadosti o dávku pracoval v inom štáte EÚ. Ani vtedy však nerozhoduje trvalý pobyt, skúma sa tzv. centrum záujmu, ktoré s miestom trvalého pobytu totožné byť nemusí.

Trvalý pobyt poisťovňa skúma len pri osobách, za ktoré poistné na dôchodkové poistenie platí štát. Pri nich sa vyžaduje výhradne trvalý pobyt osôb na území Slovenskej republiky. Rovnako sa vyžaduje aj pri dobrovoľnom poistení, tu však môže ísť aj o povolenie na trvalý pobyt, alebo o povolenie na prechodný pobyt.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a In­stagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nitry a okolia.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM