Lucia Lauková Rôzne

RADÍME: Pri platení kartou na dovolenke dodržujte bezpečnostné zásady

Počet platieb kartami v zahraničí rastie z roka na rok. Rady odborníka vám môžu pomôcť predísť nepríjemnostiam.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Pri platení kartou na dovolenke dodržujte bezpečnostné zásady
Zdroj: TASR

Slováci platia v zahraničí stále viac kartami, počet platieb rastie medziročne o takmer 20 %. Podľa údajov Slovenskej sporiteľne o platbách kartami medzi dovolenkovými destináciami dominuje už tradične Chorvátsko, za ktorým nasleduje Taliansko a Španielsko.

Bezpečnostné zásady

„Pri používaní platobných kariet je však potrebné dodržiavať určité bezpečnostné zásady. Pred odchodom na dovolenku si skontrolujte platnosť karty, a to najmä limity, aktiváciu a podpis. Zoberte si aspoň dve platobné karty, ideálne rôznych kartových spoločností, z toho jednu embosovanú. Ak máte kreditku, zoberte si ju. V hoteli či autopožičovni vám debetná karta nemusí stačiť. Najmä pri cestách do exotickejších krajín si overte, či je karta v danej krajine akceptovaná, a čo je najdôležitejšie – platobnú kartu majte pri platení vždy pod dohľadom,“ radí Milan Bednár, vedúci denného bankovníctva a vkladov jednej z bánk.

Podľa neho je vhodné si ku karte zároveň aktivovať cestovné poistenie, ako aj uloženie si telefónneho čísla klientskeho centra banky. Pri strate či krádeži karty pomôže.

Ostala vám hotovosť?

Sú krajiny, ktoré vývoz svojej meny do zahraničia limitujú či dokonca zakazujú. Navyše, na Slovensku je možné zameniť naspäť na eurá len vybrané meny a aj tie len v bankovkách.

„Ak vám na konci dovolenky zostane nejaká hotovosť, môžete menšie sumy minúť na suveníry, väčšie zameniť naspäť na eurá ešte v danej krajine, prípadne si pár drobných nechať ako suvenír,“ radí Bednár.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM