Lucia Lauková Rôzne

RADÍME: Pri prechode času na zimný doprajte telu pohyb aj vyváženú stravu

Zmena času môžu ovplyvniť aj vaše vnútorné hodiny. Telo sa na jesenný posun času prispôsobuje pomalšie ako na jar. Pomoc je však jednoduchá.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Pri prechode času na zimný doprajte telu pohyb aj vyváženú stravu
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Pri prechode na zimný čas pomôže organizmu dodržiavanie spánkovej hygieny, pitného režimu, pravidelný pohyb a vyvážená strava, radí Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Letný čas na zimný sa mení v noci zo soboty (26. 10.) na nedeľu (27.10.), o tretej hodine v noci sa posunie o hodinu späť.

Biologický rytmus organizmu sa podľa ÚVZ posunu času na jeseň prispôsobuje pomalšie ako na jar, pretože naň výrazne vplýva úroveň osvetlenia za súmraku a úsvitu. Väčšie ťažkosti pociťujú ľudia, ktorí vstávajú skoro a tí, ktorí spávajú menej ako sedem hodín. Avšak, kým pri prechode na letný čas viaceré štúdie poukázali na vyšší počet dopravných nehôd, úrazov na pracovisku a vyššie riziko srdcových infarktov, jesennej zmene času štúdie pripisujú pokles ich počtu.

Vnútorné hodiny

„Z výsledkov medicínskych výskumov vyplýva, že vnútorné hodiny organizmu nedokážu okamžite, zo dňa na deň, reagovať na zmenu času,“ hovorí vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností ÚVZ SR Jana Hamade. „Adaptácia je veľmi individuálna, aj s ohľadom na vek a zdravotný stav. Ťažkosti môžu mať malé deti, ktorým sa naruší denný a spánkový režim, ale aj ľudia s psychickými a chronickými ochoreniami, napríklad srdcovo-cievnymi, endokrinnými, neurologickými a s poruchami imunity,“ priblížila.

„Posun času na jeseň býva vnímaný ako získanie hodiny k dobru, ráno sa dá dlhšie spať, no večer zasa príde skôr únava,“ dodala. „Hoci večer môžete ísť do postele o hodinu neskôr, v prvých dňoch alebo týždňoch sa zobúdzate podľa nastavenia organizmu na letný čas a o hodinu spánku sa ukrátite,“ tvrdí Hamade. Podľa nej to môže vyvolať únavu, nervozitu, bolesti hlavy, malátnosť, poruchy koncentrácie a prispieť aj k nárastu sezónnych depresií.

„Pomocou v prvých dňoch posunu času môže byť malá zmena spánkového rytmu – chodievajte spávať o štvrťhodinu neskôr, prípadne si doprajte polhodinu spánku navyše počas voľných dní,“ radí Hamade.

Spánková hygiena

Pre zdravý spánok pracovníci ÚVZ odporúčajú nekonzumovať večer ťažko stráviteľné jedlá a posledné jedlo si dať najneskôr štyri hodiny pred spánkom. Tiež štyri až šesť hodín pred spánkom nepiť alkohol, kávu, zelený a čierny čaj či energetické nápoje. Ďalšou zásadou spánkovej hygieny je dobre vyvetrať miestnosť, pretože teplota v mieste, kde sa spí, by nemala byť vyššia ako 20 stupňov Celzia. Tiež krátko pred spánkom nefajčiť a aspoň štyri hodiny pred spánkom intenzívne necvičiť. V spálni nemá byť televízor.

Na jeseň organizmus viac ohrozujú rôzne infekčné ochorenia. „Aj pre skoré stmievanie sa viac ľudí pohybuje v uzavretých priestoroch a tak sa zvyšuje pravdepodobnosť prenosu infekčných ochorení formou kvapôčkovej infekcie,“ povedala Hamade.

Na ochranu pred infekčnými ochoreniami podľa nej treba napriek kratším dňom venovať aspoň pol hodinu denne pohybu. „Môže to byť rýchla chôdza alebo jednoduché cviky na precvičenie celého tela, ktoré môžete robiť počas prestávok v práci,“ hovorí.

Netreba zabúdať na pitný režim, pričom najzdravšia je čistá voda a vhodné sú i nesladené šťavy alebo čaje. Dobrému fungovaniu organizmu a ľahšiemu zvládnutiu zmien napomôže aj vyvážená strava s dostatkom vitamínov. Najdôležitejší je prísun vitamínu A, C, E a vitamínov skupiny B.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM