Lucia Lauková Správy

RADÍME: Seniori vyskúšajte tieto jednoduché aktivity, pomôžu vám ostať fit!

Zdravý pohyb je dôležitý u každého človeka, nielen u seniorov. Tieto aktivity odporúča rehabilitačná lekárka.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Seniori vyskúšajte tieto jednoduché aktivity, pomôžu vám ostať fit!
Zdroj: TASR

Pilates, Nordic walking, stacionárny bicykel či pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu. Ide o aktivity, ktoré môžu seniorom zaručiť zdravý a bezpečný pohyb, ktorý ich udrží vo forme.

Jednoduché aktivity

„To, čo telo dokáže urobiť, by malo pravidelne a často aj vykonávať, približne denne. Výhodné a zdravé aktivity sú často tie jednoduché a zdanlivo banálne," povedala Dagmar Lizáková, rehabilitačná lekárka z Polikliniky Radlinského v Bratislave. V prípade pochybností odporúča konzultáciu s lekárom, aby sa predišlo prípadným zdravotným komplikáciám.

Pravidelná chôdza

Nordic walking je druh chôdze, pri ktorej si človek pomáha špeciálnymi palicami. „Pri správnej technike človek dokáže získať mnohé zdravotné výhody, akými sú napríklad prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, a tiež prevencia pred chorobami pohybového aparátu,“ povedala Lizáková. Opomenúť netreba podľa nej ani pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu.

Cvičenie Pilates

Pilates sa zameriava na uvoľňovacie a naťahovacie cviky. Nezaťažuje kĺby ani chrbticu. Pre seniorov je vhodný, dokonca sa odporúča aj ako pokračovanie rehabilitačnej liečby. Stacionárny bicykel je zase prevenciou proti osteoporóze, je tiež tréningom pre pľúca, cievy a srdce. „Zároveň sa pri cvičení na ňom senior nemusí báť pádu či úrazov, ktoré by mohol utrpieť počas jazdy na klasickom bicykli,“ uviedla Lizáková.

Aj bežné upratovanie

Zdraviu prospešné sú však aj domáce aktivity. „Ľahké práce v domácnosti či v záhrade, prípadne bežné upratovanie sú v poriadku, ak sú v súlade so zásadami školy chrbtice – napríklad namiesto predklonov ísť radšej do podrepu až drepu, pomôcť si vykročením jednej nohy dopredu a druhou si kľaknúť, dôležité je vyhýbať sa predklonom,“ vysvetlila lekárka. Čas si treba podľa nej nájsť aj na drobnú domácu rozcvičku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM