RADÍME: Sociálna poisťovňa upozorňuje na podmienky vstupu do 2. piliera

Vstup do 2. piliera je dobrovoľný. Musíte však podľa Sociálnej poisťovňa splniť dve základné podmienky.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Sociálna poisťovňa upozorňuje na podmienky vstupu do 2. piliera
Zdroj: TASR

Sociálna poisťovňa v poslednej dobe registruje pripomienky najmä od študentov pracujúcich na dohodu o brigádnickej práci študentov s uplatnenou odvodovou výnimkou, ktorým neakceptovala zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení.

Dve podmienky

„Upozorňujeme občanov, ktorí majú záujem zúčastniť sa na starobnom dôchodkovom sporení, že vstup do 2. piliera nie je možný bez toho, aby boli v súčasnosti alebo už niekedy v minulosti dôchodkovo poistení v Sociálnej poisťovni. Zmluvy sa neakceptovali preto, že pri uplatňovaní výnimky nie sú dôchodkovo poistení, teda nespĺňajú jednu z dvoch podmienok vstupu do 2. piliera,“ zdôrazňuje Peter Višváder, hovorca poisťovne.

Dovŕšený vek

Druhou podmienkou je, že záujemca o 2. pilier ešte nedovŕšil vek 35 rokov. Vstup do 2. piliera je dobrovoľný a realizuje sa uzatvorením zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení s niektorou z dôchodkových správcovských spoločností, ktorú si sám sporiteľ vyberie. Po dovŕšení 35. narodenín už však poistenec možnosť vstupu do 2. piliera nemá v žiadnom prípade.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR