Lucia Šútorová Rôzne

RADÍME: Sociálna poisťovňa upozorňuje na prísnejšie pravidlá pri posielaní výkazov

Od decembra platia prísnejšie pravidlá. Týkajú sa mesačných výkazov zamestnávateľov a zahraničných SZČO do Sociálnej poisťovne.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Sociálna poisťovňa upozorňuje na prísnejšie pravidlá pri posielaní výkazov
Zdroj: TASR

Pravidlá pre zasielanie mesačných výkazov zamestnávateľov a zahraničných samostatne zárobkovo činných osôb do Sociálnej poisťovne sa od 1. decembra 2019 sprísnili.

Od tohto dátumu je v platnosti novela zákona, podľa ktorej ak zamestnávateľ alebo zahraničná SZČO nepredloží mesačný výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie, Sociálna poisťovňa na neho hľadí, ako keby mal nedoplatok na poistnom.

Pozor na termín

„Zamestnávatelia zo zákona musia predkladať mesačný výkaz poistného a príspevkov za príslušný kalendárny mesiac. Musia tak urobiť vždy v danom termíne a to v lehote splatnosti nimi odvádzaného poistného,“ uviedol hovorca poisťovne Peter Višváder.

Pokiaľ podľa neho zamestnávateľ nepredloží mesačný výkaz v lehote a nespraví tak ani do okamihu, keď orgán verejnej moci požiada Sociálnu poisťovňu o informáciu týkajúcu sa nedoplatkov, Sociálna poisťovňa zašle informáciu, že u zamestnávateľa eviduje nedoplatok z dôvodu nesplnenia vykazovacej povinnosti.

Nedoplatok v poisťovni

Rovnako aj keď si zahraničná SZČO za posudzované obdobie nesplnila povinnosť oznámiť výšku príjmov a výdavkov, ako aj skutočnosti rozhodujúce na posúdenie vzniku a zániku povinného sociálneho poistenia, hľadí sa na ňu, ako keby mala evidované nedoplatky.

„Odporúčame preto odvádzateľom poistného, aby si plnili voči Sociálnej poisťovni ich zákonné povinnosti riadne a včas, a tak sa vyhli možným nepríjemnostiam, ktoré by súviseli s ich evidovanými nedoplatkami na poistnom na sociálne poistenie,“ doplnil hovorca.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie