Rastislav Búgel Rôzne

RADÍME: Tropické dni sú tu, slnečné okuliare by mali nosiť aj malé deti

Deti trávia vonku viac času ako dospelí, a tak absorbujú väčšie množstvo UV žiarenia než oči dospelých. Očný lekár preto odporúča nosenie slnečných okuliarov s UV filtrom aj deťom mladším ako tri roky.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Tropické dni sú tu, slnečné okuliare by mali nosiť aj malé deti
Zdroj: Dnes24.sk

Okuliare pre deti by mali byť samozrejmosťou v prípade ostrých slnečných lúčov pri pobyte pri mori a na horách. „UV žiarenie môže vyvolať nielen popálenie kože, ale aj zápaly rohovky či spojiviek,“ upozorňuje oftalmológ Marián Halás z Polikliniky Falck Radlinského. Zápaly sa podľa jeho slov prejavujú ostrou bolesťou v očiach, slzením až nemožnosťou otvoriť oči. „Pri týchto príznakoch už treba bezpodmienečne navštíviť oftalmológa, ktorý nastaví liečbu,“ doplnil.

Odporúča deti okrem okuliarov chrániť aj pokrývkou hlavy, rovnako pripomína, že treba pamätať aj na reguláciu pobytu na slnku. „Ak sa deťom na dovolenke zapália očká či ostanú podráždené po celodennom pobyte na slnku, ako prvá pomoc poslúžia špeciálne kvapky s protizápalovým účinkom. Mnohé z nich sú aj voľnopredajné a určite by mali byť súčasťou cestovej lekárničky,“ uviedol Halás.

Pre najmenšie deti sú podľa jeho slov vhodné okuliare s tzv. strunkovými obrubami – ohybné strunkové straničky za ušami, aby nepadali z nosa. „Rodič by mal dohliadať, aby deti pozerali cez rámy okuliarov a nie ponad ne,“ radí odborník. Jednoznačne preferuje nosenie kvalitných slnečných okuliarov kúpených v očných optikách.

V niektorých prípadoch by sa však deti mali vyhnúť noseniu slnečných okuliarov. „Deti so šedým zákalom, tzv. kataraktou či s vrodeným zvýšeným vnútroočným tlakom (glaukómom) by sa mali noseniu slnečných okuliarov vyhnúť, pretože sa rozšíri zrenička a blokuje odtokové cesty v oku, čím stúpa očný tlak,“ zhrnul Halás.

Foto: ilustračné

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM