Lucia Lauková Rôzne

RADÍME: Vyhorenie sa môže týkať aj vzťahu, podľa psychologičky pomôže komunikácia

Syndróm vyhorenia sa spája najmä s prácou, no dotknúť sa môže aj partnerského života. Podľa psychologičky by ste si nemali trápenia nechávať pre seba.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Vyhorenie sa môže týkať aj vzťahu, podľa psychologičky pomôže komunikácia
6
Galéria
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Jedných zo základných pravidiel, ktoré pomáhajú vyvarovať sa vzťahovému vyhoreniu, je komunikácia. „Nenechávajte si pre seba, čo vás trápi. Partner to predsa nemusí vidieť rovnako. Zvoľte správny tón, slová a čas,“ povedala pre TASR psychologička z Polikliniky Jána Jonáša v Bratislave Beatrice Tkáčová.

„Pokiaľ syndróm vyhorenia partneri ignorujú, respektíve si ho vo vzťahu ani neuvedomia, môže im spôsobiť obrovské psychické, aj fyzické problémy. Neriešenie tohto problému môže každému z nich priniesť úzkosti, depresiu, negativizmus, skľúčenosť, únavu, izolovanosť, no v horšom prípade i samovražedné sklony,“ zdôraznila.

Netýka sa len práce

Syndróm vyhorenia, nazývaný aj „burn-out“, pozná spoločnosť ako pojem týkajúci sa pracovnej oblasti. Je to syndróm telesného, psychického a emočného vyčerpania u človeka. Hovorí sa o ňom vtedy, ak človek nedokáže vykonávať svoju prácu s radosťou. Veci súvisiace s prácou prežíva stresujúco, neverí si, zaznamenáva prudký pokles produktivity práce, cíti sa nedocenený, unavený, vyčerpaný a na pokraji svojich síl. O syndróme vyhorenia však možno podľa psychologičky hovoriť aj v rámci partnerských vzťahov.

Odborníčka odporúča ľuďom, ktorí sa chcú vyhnúť syndrómu vyhorenia, aby nepripisovali veciam väčší význam než majú. „Nežite minulosťou a nevyťahujte staré hriechy, nič pozitívne to neprinesie. Prejavujte záujem o druhého. Vnímajte ho takého, aký je. Premýšľajte nad jeho pozitívnymi vlastnosťami viac ako nad negatívnymi. Oceňte ho,“ radí.

Nájdite si na seba čas

Podľa jej slov je tiež dôležité rešpektovať partnera takého, aký je. Za iný názor druhého neodporúča odsudzovať ho. Lepším riešením je snažiť sa pochopiť, prečo tak uvažuje. „Každý večer si na seba nájdite chvíľku času a jeden celý deň v týždni strávte spolu. Nájdite si spoločný koníček. Riešte veci spolu, zblíži vás to,“ odporúča.

Ako dodala, dôležité je tiež to, aby si boli partneri stále fyzicky blízki. „Dotýkajte sa navzájom, lebo fyzická a emočná blízkosť spolu súvisia,“ uzavrela.

Foto: ilustračné

Vzťahy, páry
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM