Lucia Lauková Práca Rôzne

RADÍME: Zamestnanca musíte prihlásiť do Sociálnej poisťovne pred nástupom do práce

Ak tak zamestnávateľ neurobí do termínu, hrozí mu pokuta. Po novom na prihlásenie aj odhlásenie môžu zamestnávatelia využiť mobilnú aplikáciu.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Zamestnanca musíte prihlásiť do Sociálnej poisťovne pred nástupom do práce
Zdroj: TASR

Zamestnávateľ je povinný prihlásiť zamestnanca do Sociálnej poisťovne deň pred vznikom poistenia, najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca. Ak túto lehotu nedodrží, pobočka Sociálnej poisťovne mu môže uložiť pokutu.

Lehota na prihlásenie

Mnohí zamestnávatelia si v tomto smere mýlia zákon o sociálnom poistení so zákonom o nelegálnej práci, novela ktorého je účinná od 1. 1. 2018 a toleruje sedemdňovú lehotu na prihlásenie zamestnanca. Novela zákona o sociálnom poistení nezmenila lehotu na prihlásenie zamestnanca, zmenila však lehotu na jeho odhlásenie a tiež lehotu na prihlásenie zamestnávateľa.

Odhlásenie zamestnanca

Kým doteraz bola lehota na odhlásenie zamestnanca najneskôr deň po skončení poistného vzťahu, od 1. 1. 2018 sa táto lehota predlžuje na osemdňovú. Od 1. 1. 2018 je zamestnávateľ povinný prihlásiť sa do registra zamestnávateľov v Sociálnej poisťovni najneskôr v deň predchádzajúci dňu, v ktorom začne zamestnávať aspoň jedného zamestnanca. Do tohto dátumu tak mohol urobiť do ôsmich dní.

Novinkou mobilná aplikácia

„Zamestnávatelia môžu na prihlásenie, resp. odhlásenie zamestnanca využiť tiež SMS, fax, elektronickú poštu a najnovšie aj mobilnú aplikáciu dostupnú pre najpoužívanejšie operačné systémy mobilných zariadení Android a iOS. Takéto prihlásenie však musí zamestnávateľ potvrdiť zaslaním riadneho Registračného listu fyzickej osoby (RLFO) cez systém elektronických služieb Sociálnej poisťovne (SES SP) najneskôr do 3 dní. Bez zaslania riadneho RLFO je predbežná registrácia neplatná,“ radí Peter Višváder, hovorca poisťovne.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM