RADÍME: Živnostníci môžu využiť pomôcku na výpočet poistného

Sociálna poisťovňa prináša pre živnostníkov novinku. Pomocou jednoduchej kalkulačky si môžu informatívne vypočítať výšku poistného, ktoré musia platiť.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Živnostníci môžu využiť pomôcku na výpočet poistného
Zdroj: pixabay.com

Sociálna poisťovňa v súvislosti so zmenou minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu od 1. januára 2017 pripravila nové informatívne kalkulačky na výpočet poistného pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a dobrovoľne poistené osoby.

Nové kalkulačky sú prístupné cez webovú stránku poisťovne socpoist.sk v časti Poistné. Záujemcom poslúžia pre informatívny výpočet poistného za obdobie od 1. januára 2017.

„Použitie kalkulačiek je jednoduché. SZČO si v kalkulačke po zadaní príjmu z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti, čiastkového základu dane, zaplateného poistného môže vypočítať vymeriavací základ a následne aj jednotlivé sumy poistného. Ide o poistné na nemocenské, starobné, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity. V súčte sa živnostník dozvie, koľko je celkové poistné, ktoré je povinný mesačne odvádzať poisťovni,“ radí Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Dobrovoľne poistená osoba si v kalkulačke na výpočet poistného najprv určí, aký je typ dobrovoľne poistenej osoby, pomôcku s popisom nájde pri kalkulačke, zadá svoj vymeriavací základ a kalkulačka informatívne vypočíta jednotlivé druhy poistného a ich súčet. Takto sa informatívne dozvie, koľko je povinná celkovo mesačne odvádzať Sociálnej poisťovni.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR