Rastislav Búgel Svet Správy Rôzne

RADÍME: Zo zahraničnej brigády si nezabudnite priniesť potvrdenie o poistení

Pokiaľ sa chystáte na brigádu za hranicami Slovenska, mali by ste si uvedomiť niekoľko základných krokov. Jedným z nich je aj zaobstaranie potvrdenia o poistení.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Zo zahraničnej brigády si nezabudnite priniesť potvrdenie o poistení
Zdroj: TASR

V tomto období sa mnoho občanov nachádza v krajinách Európskej únie, kam odišli za prácou na rôzne sezónne práce a brigády. Počas nich podliehajú v oblasti sociálneho zabezpečenia právnym predpisom tej krajiny, v ktorej pracujú a sú v nej aj poistení a platia si poistné na sociálne poistenie.

„Odporúčame občanom, ktorí si v zahraničí zarábajú ako brigádnik alebo zamestnanec, aby si pred odchodom z krajiny, v ktorej pracovali, späť na Slovensko priniesli potvrdenie o zamestnaní, respektíve o období sociálneho poistenia v danej krajine. Potvrdzujúcim dokladom môže byť napríklad formulár E 104, teda potvrdenie doby nemocenského poistenia, príslušný prenosný dokument PD U1, čiže potvrdenie doby poistenia v nezamestnanosti. V budúcnosti im to môže výrazne pomôcť pri uplatňovaní si svojich nárokov na jednotlivé dávky na Slovensku a to nemocenské dávky alebo dávky v nezamestnanosti. Platí totiž princíp, že dávka sa neuplatňuje automaticky v Sociálnej poisťovni na Slovensku, ale tam, kde naposledy pracovali, respektíve kde si platili poistné.“ Radí Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Preukázať výkon pracovnej činnosti v zahraničí, najmä letných brigád v minulosti, môže byť neskôr zložité. Preto je dôležité zaobstarať si jednotlivé potvrdenia o období sociálneho poistenia, ktoré občanom zjednodušia pozíciu nielen vo vzťahu k Sociálnej poisťovni, ale aj k akejkoľvek inej inštitúcii ktoréhokoľvek členského štátu EÚ.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie