Rôzne

RADÍME: Zostaviť zdravý rodinný rozpočet je náročné, začnite postupne

Myslíte si, že váš rodinný rozpočet je nastavený správne? Pozrite si, ako by mal vyzerať, aby vám ho nenabúrali nečakané výdavky.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Zostaviť zdravý rodinný rozpočet je náročné, začnite postupne
Zdroj: TASR

Odborníci sa zhodujú, že rodinný rozpočet by mali byť rozložený v pomere 40:30:20:10. Návšteva lekára, malé opravy či stratené okuliare sú nepredvídateľné situácie, na ktoré by mal byť každý pripravený. Preto je vhodné 10 % zo mzdy pravidelne odkladať ako rezervu pre takéto prípady.

Dôchodok či životné poistenie sú určitou garanciou budúcnosti a na jej zábezpeku by sa malo v ideálnom prípade vyčleniť 20 % z mesačného príjmu.

Aby úver nebol nočnou morou

Úvery, lízingy alebo tovar na splátky sa stali bežnou súčasťou života väčšiny rodín. Pomáhajú zaobstarať si veci, ktoré by mali slúžiť a robiť radosť. No aby namiesto toho neboli nočnou morou, rozpočtový vzorec radí, udržať si všetky pravidelné splátky do výšky 30 % z príjmov. Zvyšných 40 % príjmu má slúžiť na bežný chod domácnosti.

„Nikto netvrdí, že dostať rodinný rozpočet pod kontrolu je hračka. Avšak, urobte prvý krok, zamyslite sa nad vlastnými výdavkami a pokúste sa priblížiť svoje hospodárenie optimálnym mieram 40:30:20:10. Pomôže vám to postupne sa prepracovať k finančnej pohode a k pokojnému spánku,“ radí Melinda Burdanová, riaditeľka retailových produktov.

Rozpočet meníme postupne

Podľa nej rodinný rozpočet sa nedá meniť zo dňa na deň. Preto je rozumné začať upratovať svoje financie postupne. „Ak nevieme, na čo míňame, nezistíme, kde môžeme ušetriť. Zapisovaním všetkých našich výdavkov nastavíme zrkadlo vlastným nákupným návykom. To je prvý predpoklad dobrej kontroly nad výdavkami,“ tvrdí Burdanová.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM