Zo zahraničia

Pokuty do 3 600 eur! Naši susedia predstavili detaily POVINNÉHO očkovania

Tým, ktorí sa nezaregistrujú, hrozia peňažné pokuty – v riadnom konaní do výšky až 3 600 eur, pričom sa bude brať do úvahy aj finančná situácia.

Ilustračný obrázok k článku Pokuty do 3 600 eur! Naši susedia predstavili detaily POVINNÉHO očkovania
Zdroj: TASR/AP

Povinnosť očkovania proti koronavírusu sa bude v Rakúsku od februára budúceho roka vzťahovať na všetky osoby s trvalým pobytom v krajine vo veku od 14 rokov.

Oznámili to vo štvrtok minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein a ministerka pre ústavu Karoline Edtstadlerová. Informovala o tom agentúra APA.

Výnimka z povinnej vakcinácie bude platiť pre tehotné ženy a tých, ktorí sa so zdravotných dôvodov nemôžu dať očkovať, spresnil Mückstein na spoločnej tlačovej konferencii s Edtstadlerovou. Pre uplatnenie výnimky bude potrebné lekárske potvrdenie, zdôraznil.

Odporúčanie tehotným

Rakúsky minister zdravotníctva zároveň vyzdvihol, že očkovanie pre tehotné sa „výslovne odporúča“.

Štvrťročne sa budú uskutočňovať tzv. „očkovacie lehoty“, v rámci ktorých sa budú musieť dať zaočkovať všetky osoby, na ktoré sa povinná vakcinácia vzťahuje; alebo odovzdať odôvodnenie na výnimku z očkovania, spresňuje APA. Prvým konečným termínom na zaočkovanie bude 15. marec 2022, uviedol Mückstein.

Ponúkame aj ďalšie aktuality zo Slovenska:

Tým, ktorí sa nezaregistrujú, hrozia peňažné pokuty – v riadnom konaní do výšky až 3 600 eur, pričom sa bude brať do úvahy aj finančná situácia.

Výzva nezaočkovaným

Okrem toho môže prebehnúť aj tzv. „skrátené konanie“ v prípade pokuty do výšky 600 eur.

Nezaočkovaní budú potom štvrťročne vyzývaní k tomu, aby prijali vakcínu, alebo predložili doklad o výnimke, píše APA. „Ak sa tak nestane, pokuty sa budú udeľovať štvrťročne,“ podotkol Mückstein. Platnosť zákona by podľa predpokladov mohla vypršať koncom januára 2024.

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM