Zo zahraničia

Rakúsko pomaly OTVÁRA: Lockdown čoskoro skončí IBA pre očkovaných. Čo čaká neočkovaných?

V Rakúsku sa 12. decembra skončí lockdown pre ľudí zaočkovaných proti novému koronavírusu.

Ilustračný obrázok k článku Rakúsko pomaly OTVÁRA: Lockdown čoskoro skončí IBA pre očkovaných. Čo čaká neočkovaných?
Zdroj: TASR/AP

U našich susedov ale naďalej lockdown bude platiť pre tých, ktorí proticovidovú vakcínu dosiaľ nedostali. Povedal to v utorok nový rakúsky kancelár Karl Nehammer na svojej prvej tlačovej konferencii vo funkcii šéfa vlády, informuje na svojej webstránke verejnoprávna stanica ORF.

Čo bude otvorené?

„Otváranie (krajiny) sa zrealizuje,“ povedal Nehammer s tým, že otázkou zostáva len to, za akých konkrétnych podmienok sa to bude diať, a aké preventívne opatrenia sa prijmú.

Otvoriť budú môcť znova obchody, hotely i gastronomické prevádzky. Nový kancelár priblížil, že o detailoch, ako bezpečne otvárať krajinu, budú v stredu rokovať zdravotnícki odborníci spolu s premiérmi spolkových krajín Rakúska.

Aktuálnu pozitívnu tendenciu vývoja nákazy v krajine je podľa neho nutné premeniť na dlhodobejší pozitívny trend.

Nehammer sa funkcie kancelára ujal v pondelok po zložení slávnostného sľubu. Na tomto poste vystriedal Alexandra Schallenberga, ktorý bol kancelárom necelé dva mesiace po tom, čo v októbri na poste nahradil Sebastiana Kurza. Ten odstúpil pre obvinenia z korupcie.

Možné regionálne obmedzenia

Minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein pre reláciu ZiB stanice ORF už v pondelok večer naznačil, že po skončení celoštátneho lockdownu, môže ešte dôjsť k regionálnym obmedzeniam.

Trojtýždňový plošný lockdown zaviedlo Rakúsko od 22. novembra. Pre všetkých obyvateľov v rámci neho platí zákaz vychádzania a uzavreté sú všetky obchodné prevádzky okrem poskytovateľov základných služieb.

Rakúsko hlásilo v utorok najvyšší počet obetí covidu v krajine za posledných 11 mesiacov – za posledných 24 hodín pribudlo 77 úmrtí, vyplýva z údajov ministerstva zdravotníctva. Celkovo si pandémia COVID-19 vyžiadala v Rakúsku už 12.921 obetí na životoch.

Ako píše agentúra APA, v krajine zaznamenali i tohtoročný nový rekord v počte pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Na JIS leží v rakúskych nemocniciach 670 pacientov (nárast o deväť oproti predošlému dňu).

Pokles nákazy?

Viac pacientov v ťažkom stave, ktorí musia byť umiestnení na JIS, bolo v Rakúsku naposledy počas druhej vlny pandémie pred rokom – vlani 25. novembra ich bolo na JIS hospitalizovaných 709. Celkovo sa v nemocniciach v utorok nachádzalo 3115 pacientov s covidom, čo je o osem viac ako v pondelok.

Rakúsko eviduje zároveň pokles nových prípadov nákazy – za pondelok pribudlo 4233 infikovaných. Po prvý raz za takmer štyri týždne je počet potvrdených aktívnych prípadov infekcie nižší ako 100-tisíc – aktuálne má covid 96.128 osôb. Hodnota sedemdňovej incidencie nákazy klesla v utorok na číslo 530.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM