Ilustračný obrázok k článku Rakúskom i Nemeckom pochodovali odporcovia protipandemických opatrení
Zdroj: Twitter.com/sandro

Rakúskom i Nemeckom pochodovali odporcovia protipandemických opatrení

V hlavnom meste Rakúska Viedeň protestovali v sobotu opätovne desaťtisíce odporcov protipandemických opatrení.

Veronika Ondo-Cholewová Zo zahraničia
Veronika Ondo-Cholewová Zo zahraničia

Rakúskom i Nemeckom pochodovali odporcovia protipandemických opatrení

V hlavnom meste Rakúska Viedeň protestovali v sobotu opätovne desaťtisíce odporcov protipandemických opatrení.

Ilustračný obrázok k článku Rakúskom i Nemeckom pochodovali odporcovia protipandemických opatrení
Zdroj: Twitter.com/sandro

Protestné akcie proti obmedzeniam, ktoré zaviedla vláda v boji proti koronavírusu, sa konali i v mnohých nemeckých mestách vrátane Berlína či Hamburgu. Informovali o tom agentúra APA a DPA.

Vo Viedni sa účastníci protestu zhromaždili popoludní na Námestí hrdinov a priľahlom Námestí Márie Terézie. Demonštrácia prebiehala prevažne pokojne, avšak neskôr došlo i k viacerým zatknutiam.

Pochod demonštrantov

Okolo 15.00 h sa začal pochod demonštrantov, avšak krátko na to ho polícia pri budove viedenskej opery zastavila. Musela totiž skontrolovať viacerých ľudí v predných radoch, u ktorých spozorovala, že majú pyrotechniku a ďalšie nebezpečné predmety. Niekoľkí demonštranti sa pokúsili násilne preraziť bariéry, na čo policajti reagovali paprikovým sprejom. Okolo 15.30 h polícia na Twitteri napísala, že sprievod demonštrantov sa opäť pohol.

Protestujúci mali pri sebe transparenty so zvyčajnými heslami týkajúcimi sa napríklad plánovaného povinného očkovania proti koronavírusu a upozorňovali na seba zvukom kravských zvoncov, klaksónov a píšťaliek.

Polícia odhadla počet účastníkov na 40-tisíc. V centre Viedne došlo i počas tejto soboty pre protesty k dočasným obmedzeniam dopravy. V nasadení bolo okolo 1000 policajtov z Viedne i iných spolkových krajín Rakúska.

Dávidova hviezda

Proti politike zameranej na boj proti covidu protestovalo v nemeckom meste Hamburg v sobotu okolo 16-tisíc ľudí. Hoci organizátori účastníkov vyzývali megafónom, aby dodržiavali odstup a nasadili si rúška, mnohí to odmietali.

Polícia na Twitteri uviedla, že jeden z demonštrantov mal na oblečení pripnutú Dávidovu hviezdu s nápisom „nezaočkovaný“.

Voči tejto osobe spustila polícia vyšetrovanie pre podozrenie z podnecovania k nenávisti. Desiatky osôb na autách i bicykloch prišli na pokojný protest v hlavnom meste Berlín. Podľa polície sa na demonštrácii zúčastnilo celkovo zhruba 150 ľudí vrátane viac ako 100 vozidiel a 20 bicyklov.

Za zvukov bubnov a trúbok

V severonemeckom meste Schwerin demonštrovalo na pochode za zvukov bubnov a trúbok približne 1600 ľudí. Na čele sprievodu niesli transparent s nápisom „Rodičia a starí rodičia hovoria !!!NIE!!! očkovaniu detí proti covidu!“

Okolo 2500 ľudí sa zhromaždilo v meste Minden v Severnom Porýní-Vestfálsku na protidemonštrácii voči stúpencom hnutia Querdenken (Nekonvenčné myslenie), ktorého členmi sú popierači covidu, krajne pravicoví aktivisti a antivaxeri. Jeden z demonštrantom niesol plagát s nápisom „Áno slobode názoru a súdržnosti; rozhodné nie nenávisti, hrozbám a násiliu“.

Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach pre noviny Welt am Sonntag poznamenal, že popierači covidu a odporcovia očkovania predstavujú „nový a znepokojivý vývoj v povojnovom Nemecku“.

„Táto malá skupina je ochotná zvrhnúť zo stola všetky vedecké poznatky a dobrovoľne vstúpiť do bubliny falošných právd,“ uviedol.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín