Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Hrmenie pred Jurajom bolo predzvesťou nepriaznivého roka

K dnešnému dňu sa viaže pranostika: Koľko ráz pred Ďurom zahrmí, toľko ráz po Ďure bude mráz. Meniny má Juraj. Prevažne polooblačno. Teploty 20 až 25 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Hrmenie pred Jurajom bolo predzvesťou nepriaznivého roka
Zdroj: TASR

Západ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 14 až 11 a najvyššie denné 22 až 25 stupňov C.

Stred: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 13 až 8 a najvyššie denné 20 až 24 stupňov C.

Východ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 13 až 9 a najvyššie denné 20 až 24 stupňov C.

Meniny má Juraj

Mužské meno Juraj je svätecké, má grécky pôvod a v preklade znamená „roľník“. O týchto mužoch možno povedať, že sú veľmi komunikatívni a v spoločnosti dosahujú vysokú úroveň. V istých chvíľach Jurajovia chcú byť sami, inokedy vyhľadávajú priateľov. Dobre ovládajú svoje emócie a s každým sa usilujú vychádzať pokojne.

Môžu byť z nich úspešní ekonómovia, ale darí sa im napríklad aj v umeleckej oblasti či v politike. Nie sú presvedčivo životaschopní, často sú v stave miernej depresie. Menšie ochorenia majú pôvod prevažne v konzumácii nie práve zdravej stravy. Mali by byť poriadnejší a opatrnejší.

Obľúbené farby Jurajov sú červená a zelená, ochranné rastliny púpava, prvosienka a rozmarín, ochranné kamene ametyst a jaspis. Na Slovensku najznámejším JURAJOM nepochybne stále je ľudový hrdina, zbojnícky kapitán, symbol boja poddaných proti feudálnemu útlaku JURAJ JÁNOŠÍK z Terchovej. Jeho zbojnícky život sa stal námetom mnohých umeleckých diel, básnických, románoch, divadelných hrách, vo výtvarnom umení. Filmy o ňom nakrútili v roku 1921 bratia Siakeľovci, o 15 rokov neskôr Martin Frič a v roku 1962–1963 Pavol Bielik. Úspešný poľský muzikál Na skle maľované vychádza z jánošíkovskej legendy.

Stalo sa doma

1566 – Turci dobyli hrad Hajnáčka.

1836 – Študenti bratislavského lýcea uskutočnili pod vedením Ľudovíta Štúra pamätnú vychádzku na Devín, kde sa vyslovili za sebaurčovacie právo pre slovenský národ a prvý raz použili názov Bratislava namiesto dovtedy zaužívaného Prešporok. Prvý raz tiež bratislavská mládež spievala hymnickú pieseň Hej, Slováci Gemerčana Samuela Tomášika na nápev poľskej revolučnej piesne z roku 1796, ktorá sa stala hymnou štúrovského hnutia revolučných rokov 1848–1849 a zápasu Slovákov v Uhorsku a bývalej ČSR za národnú a štátnu slobodu, pričom v rokoch 1939–1945 sa stala štátnou hymnou prvej Slovenskej republiky. Účastníci pamätnej vychádzky si zvolili aj slovanské mená.

1921 – Prvýkrát sa uskutočnil Beh Devín – Bratislava.

2007 – Horolezec Jozef Kopold vystúpil britskou cestou juhozápadnou stenou a alpským štýlom na vrchol himalájskej osemtisícovky (8046 m) Šiša Pangma.

Stalo sa vo svete

1792 – Claude-Joseph Rouget de Lisle zložil revolučnú pieseň La Marseillaise, ktorá sa v roku 1795 stala štátnou hymnou Francúzska.

1915 – V Turecku vyvrcholilo hromadné vyvražďovanie 1,5 milióna obyvateľov arménskej národnosti. Išlo dovtedy o jednu z najväčších genocíd na príslušníkoch jedného národa do druhej svetovej vojny.

1953 – Britská kráľovná Alžbeta II. udelila rytiersky titul vtedajšiemu britskému premiérovi Winstonovi Churchillovi.

1975 – Šiesti nemeckí teroristi z Frakcie červenej armády (RAF) obsadili budovu veľvyslanectva NSR v Štokholme, zastrelili dvoch diplomatov a zadržali 11 rukojemníkov. Požadovali prepustenie 26 väzňov zo skupiny Baader-Meinhofová. Počas teroristickej akcie prišli o život aj dvaja teroristi.

2005 – Slávnostnou omšou na Námestí sv. Petra vo Vatikáne sa začala inaugurácia nového pápeža Benedikta XVI. Na ceremoniáli sa zišlo viac než pol milióna ľudí z celého sveta, z toho takmer 100.000 z pápežovho rodného Nemecka.

Skladba dňa

1942 – narodila sa Barbara Joan „Barbra“ Streisandová je americká speváčka, skladateľka, herečka a filmárka. Patrí k významným skladateľom, liberálnym politickým aktivistom, filmovým producentom a režisérom.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM