Rastislav Búgel Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Meniny oslavuje Rudolf, Veľkonočný pondelok v znamení oblačnosti

Pranostika na dnes: "Aprílový sneh pole hnojí, dážď požehnáva." Dnešným meninovým oslávencom je Rudolf. Čaká nás premenlivá, prevažne veľká, oblačnosť a miestami, najmä na severe,prehánky alebo dážď.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Meniny oslavuje Rudolf, Veľkonočný pondelok v znamení oblačnosti
Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Západ: Prevažne veľká oblačnosť a ojedinele slabý dážď. Najvyššia denná teplota 13 až 16 st.

Stred: Prevažne oblačno a ojedinele dážď alebo prehánky, vo vysokých horských polohách sneženie. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na juhu ojedinele až 16 st.

Východ: Polooblačno, postupne až oblačno a ojedinele slabý dážď alebo prehánky. Najvyššia denná teplota 13 až 17, na Spiši okolo 11 st.

Meniny má Rudolf

Mužské meno Rudolf má germánsky pôvod a v preklade znamená „slávny vlk“. Nositeľov tohto v súčasnosti menej rozšíreného a skôr dedičného mena, oslovujeme prevažne Rudko, Rudo, Rudino. Meniny majú 17. apríla.

Rudolfovia sú málo ovplyvniteľní a úplnej oddanosti nie sú schopní. Ak sú o niečom presvedčení, idú za tým s pevnou istotou, až kým nedosiahnu svoj cieľ. Majú pevnú vôľu. Podobajú sa symbolicky tŕnistému kríku, borievke, ktorý je ich rastlinným totemom. Pre nich je veľmi dôležité správne si zvoliť smer štúdií. Uplatniť sa môžu napríklad ako spisovatelia alebo pedagógovia. Ich mravnosť väčšinou nepozná ústupky a zázemie v rodine pre nich znamená veľmi veľa. Zdravie Rudolfov je priemerné. Obľúbené farby týchto mužov sú čierna a modrá, ochranná rastlina divozel, kamene obsidián a jaspis.

Stalo sa doma

1927 – Začalo sa pravidelné rozhlasové vysielanie z Košíc.

1969 – Na zasadnutí ÚV KSČ sa Alexander Dubček vzdal funkcie 1. tajomníka a na čelo KSČ sa dostal Gustáv Husák, čím sa začalo takzvané obdobie normalizácie.

2004 – V druhom kole prezidentských volieb v SR zvíťazil Ivan Gašparovič, nominant Hnutia za demokraciu (HZD), nad svojím protikandidátom Vladimírom Mečiarom (HZDS) s rozdielom 350 000 hlasov.

Stalo sa vo svete

1492 – Španielsky kráľovský pár Ferdinand II. Aragónsky a Izabela I. Kastílska súhlasil s financovaním objavnej cesty Krištofa Kolumba, ktorou chcel západným smerom doplávať do Číny a Indie. Nakoniec bez toho, aby si to uvedomil, doplával k brehom ostrovov nového kontinentu.

1941 – Druhá svetová vojna: Britské jednotky sa vylodili v Iraku.

1970 – Po návrate zo svojej misie dopadla do Tichého oceánu americká kozmická loď Apollo 13, na palube ktorej došlo k výbuchu kyslíkovej nádrže. Posádka lode bola v poriadku.

Skladba dňa

17. apríla 1974 sa narodila Victoria Caroline Adams, neskôr známa Ako Victoria Beckham. Preslávila sa ako členka dievčenskej skupiny Spice Girls

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM