Lucia Šútorová Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Na Svätopluka sa obloha zamračí, teploty do 12 stupňov

Dnešná pranostika znie: Ak hrmí v novembri mesiaci, nech sa tešia sedliaci. Meniny má Svätopluk. Zamračené a na západe dážď. Teploty 7 až 12 stupňov C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Na Svätopluka sa obloha zamračí, teploty do 12 stupňov
Zdroj: TASR

Západ: prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 6 až 3 a najvyššie denné 9 až 12 stupňov C.

Stred: prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty 5 až 0 a najvyššie denné 7 až 11 stupňov C.

Východ: prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty 5 až 1 a najvyššie denné 7 až 11 stupňov C.

Meniny má Svätopluk

Mužské meno Svätopluk má slovanský pôvod a jeho význam je „silný v plukoch“, „veľký medzi bojovníkmi“. Nositeľov tohto krstného mena oslovujeme Sväťo, Sväťko. Meniny majú 12. novembra.

Svätoplukovia sa nám môžu javiť ako vášniví, ale aj ako flegmatici. Nevieme, ako sa zachovajú, ktorým smerom vyrazia. Títo muži majú raz chladnokrvné, inokedy emotívne, miestami až prudké správanie.

Sú v prvom rade energickí. Veľmi skoro zistia, kto sú a čo chcú robiť. Orientujú sa na povolania, v ktorých sa dostanú do kontaktov s ľuďmi, kde musia bojovať. Sú z nich rozumní sudcovia, poprední priemyselníci, či úspešní lekári, dosahujúci vďaka intuícii pri určovaní diagnózy znamenité výsledky.

Nositelia tohto mena patria medzi citlivé bytosti. Pozorne si všímajú správanie iných. Svätoplukovia sú tými mužmi, ktorých druhí počúvajú a uznávajú.

Sú životaschopní. Zo zdravotného pohľadu môžu mať problémy s lymfatickými uzlinami a žalúdkom.

Ovplyvňujú ich planéty Mars a Pluto. Ich šťastné farby sú ružová a tmavomodrá. Ochranné rastliny estragón a palina dračia, ochranné kamene achát a topás.

Stalo sa doma

1803 – Činnosť začala Slovenská katedra na Evanjelickom lýceu v Bratislave, ktorá sa často nazýva aj Katedra reči a literatúry česko-slovenskej. Jej profesorom bol Juraj Palkovič.

1869 – Ostrihomský arcibiskup Ján Šimor schválil cirkevným povolením stanovy Spolku sv. Vojtecha.

2007 – Slovensko sa stalo predsedníckou krajinou Rady Európy (RE). Polročné predsedníctvo vo Výbore ministrov, ktorý je výkonným orgánom RE, prebralo od Srbska a odovzdalo ho 7.5.2008 Slovinsku.

2013 – Európska ľudová strana (EĽS) prijala za svojho nového člena slovenskú politickú stranu Most-Híd.

Stalo sa vo svete

1948 – Medzinárodný vojenský tribunál v Tokiu vyniesol rozsudky v procese s japonskými vojnovými zločincami. Sedem obžalovaných bolo odsúdených na trest smrti, medzi nimi aj vojnový premiér Japonska Hideki Tódžó. Ďalších 19 bolo odsúdených na doživotie a dvaja na kratšie tresty.

1970 – Pri cyklóne a mohutných prílivových vlnách zahynulo v Pakistane 200.000 ľudí.

1982 – Jurij Andropov sa stal nástupcom Leonida Iľjiča Brežneva (zomrel 10.11.1982) na čele Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ).

1989 – Pápež Ján Pavol II. svätorečil vo Vatikáne Anežku Českú (1211–1282), najmladšiu dcéru českého kráľa Přemysla Otakara I. a Konstancie Uhorskej. Na bohoslužbách sa zúčastnilo približne 10.000 pútnikov z vtedajšej Československej socialistickej republiky (ČSSR).

1990 – V Tokiu sa konala slávnostná intronizácia nového japonského cisára Akihita.

1998 – V Taliansku na rímskom letisku zatkli vodcu Strany kurdských pracujúcich (PKK) Abdullaha Öcalana, na ktorého bol vydaný medzinárodný zatykač. Talianska vláda ho Turecku nevydala, lebo mu tam hrozil trest smrti. Öcalan sa ocitol v talianskom domácom väzení, ktoré sa mu skončilo 16.12.1998 a 16.1.1999 opustil Taliansko. Turecké špeciálne komando ho chytilo a zatklo 15.2.1999 v Nairobi v Keni a previezlo do Turecka, kde ho odsúdili na smrť. Trest mu neskôr znížili na doživotie. Obvinený bol zo zodpovednosti za smrť 37.000 ľudí počas 15-ročného boja PKK za nezávislosť Kurdistanu.

2001 – Dopravné lietadlo Airbus A-300 spoločnosti American Airlines sa zrútilo v USA na newyorskú štvrť Queens, pričom zahynulo 260 ľudí.

Skladba dňa

1945, Neil Young (rodený Neil Percival Young), Toronto, Ontario, Kanada, spevák, gitarista a skladateľ. Bol spoluzakladateľom známej americkej skupiny Buffalo Springfield. Táto folk-rocková formácia vznikla v marci 1966 v Los Angeles. V októbri 1966 vydali debutový album Buffalo Springfield. Rozišli sa v roku 1968, vydali štyri albumy. V máji 1968 založil jeho spoluhráč Stephen Stills formáciu Crosby, Stills & Nash. V auguste 1969 sa rozšírili na štvoricu, keď pribudol práve Neil Young, od tohto dátumu účinkovali pod názvom Crosby, Stills, Nash & Young. Vydali osem albumov, najúspešnejším z nich bol Deja Vu, vydaný v marci 1970, ktorý sa v rebríčku dostal na prvé miesto. Neil Young má na svojom konte úctyhodných 39 sólových albumov, tým najnovším je Colorado z októbra 2019, ktorý nahral so skupinou Crazy Horse. Najúspešnejším z nich je Harvest, ktorý vyšiel vo februári 1972, ten bol na prvom mieste v Spojených štátoch, Kanade aj Anglicku. Je držiteľom vyznamenania Order of Canada, dostal ho v decembri 2009, získal tri ceny Grammy. V roku 1995 ho uviedli do Rock and rollovej siene slávy ako sólového umelca a v roku 1997 spolu so skupinou Buffalo Springfield.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie