Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Na Václava bude slnečno, teploty presiahnu 20 stupňov Celzia

Pranostika na dnes hovorí: "Na svätého Václava býva blata záplava." Meniny oslavuje Václav. Slnečno. Teploty 17 až 22 stupňov C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Na Václava bude slnečno, teploty presiahnu 20 stupňov Celzia
Zdroj: TASR

Západ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 12 až 9 a najvyššie denné 19 až 22 stupňov C.

Stred: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 11 až 6 a najvyššie denné 17 až 21 stupňov C.

Východ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 11 až 7 a najvyššie denné 17 až 21 stupňov C.

Meniny má Václav

Mužské meno Václav má slovanský pôvod a jeho význam je „viac slávny“. Toto meno je obľúbené najmä v Čechách, na Slovensku sa vyskytuje zriedkavo. Nositeľov oslovujeme Václavko, Vašo, Slávko.

Václavov, ktorí majú meniny 28. septembra, dosť ťažko pochopiť. Majú nepredvídateľné reakcie, sú nepokojní, odvážni a je otázne, ktorým smerom vyrazia. City a myšlienky z nich robia bytosti veľmi hĺbavé s vyhranenou životnou filozofiou.

Václavovia sa orientujú na také povolanie, kde môžu prejaviť svoje umelecké sklony. Sú životaschopní. Do jedálneho lístka by si mali zaradiť aj ryby, cesnak a čerešne.

Ovplyvňuje ich planéta Mars. Šťastné farby Václavov sú tmavomodrá a červená. Ochranné rastliny puškvorec, bazalka, ochranné kamene rubín a diamant.

Stalo sa doma

1830 – V Bratislave sa konala posledná korunovácia uhorského kráľa. Ferdinanda V. korunoval za uhorského kráľa arcibiskup slovenskej národnosti Alexander Rudnay.

1895 – Most medzi Ostrihomom a Parkanom (dnešným Štúrovom) bol sprístupnený ľuďom. S povolením kráľa most pomenovali po princeznej Márii Valérii, dcére Františka Jozefa. Prvý most tu postavili v roku 1762.

1966 – Popravili Irenu Čubírkovú, rodenú Srncovú, ktorá zavraždila svojich dvoch manželov Jána Čubírku a neskôr aj Ambróza Ščepku.

1899 – Otvorili Mestské divadlo v Košiciach (dnes Štátne divadlo Košice).

2011 – Uplynulo 1000 dní od zavedenia eura na Slovensku.

Stalo sa vo svete

1066 – Vylodili sa normandské vojská pri Pevensey (Sussex), čím sa začala rozhodujúca fáza boja o anglický trón. O niekoľko týždňov ho v bitke pri Hastingse získal normandský vojvoda Viliam Dobyvateľ.

1799 – Francúzsky chemik Philippe Lebon dostal patent na plynovú lampu. Plyn, ktorý Lebon získaval z dreva, začal využívať na svietenie.

1898 – V českej Prahe začala jazdiť prvá elektrická električka.

1912 – Pri havárii parníka Kichemaru zahynulo 1000 Japoncov.

1994 – V Baltskom mori sa potopil trajekt Estonia. Zahynulo 852 ľudí.

1995 – Izraelský premiér Jicchak Rabin a predseda Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) Jásir Arafat slávnostne podpísali dohodu o rozšírení palestínskej autonómie na oblasť západného brehu rieky Jordán.

2004 – Cena barelu ropy po prvý raz v histórii prekonala hranicu 50 amerických dolárov.

2005 – Živého obrovitého kalmára druhu Architeuthis považovaného za prízrak hlbočiny zachytili po prvý raz na filmový materiál špeciálnou podmorskou kamerou japonskí vedci.

2006 – Konala sa slávnostná posledná rozlúčka s ruskou cárovnou Máriou Fjodorovnou, matkou posledného ruského cára, ktorej pozostatky neskôr uložili do hrobky v petrohradskom Petropavlovskom chráme po boku jej manžela, cára Alexandra III.

2008 – Etiópsky vytrvalec Haile Gebrselassie v nemeckom Berlíne prekonal o 27 sekúnd svoj vlastný svetový rekord v maratóne, keď dosiahol čas 2:03:59 h a stal sa prvým atlétom, ktorý pokoril hranicu dve hodiny a štyri minúty.

  • Americká firma SpaceX vypustila do vesmíru nosnú raketu ako prvá súkromná spoločnosť na svete.

Skladba dňa

1960 – Jennifer Rush (vlastným menom Heidi Stern), Queens, New York City, pop-rocková speváčka. Otec bol operným spevákom, matka klaviristkou. Keď mala deväť, presťahovali sa do Nemecka. Mala štrnásť, keď sa vrátili do Spojených štátov. V roku 1979 pod názvom Heidi Stern vydala prvý album. V roku 1982 sa s otcom vrátili do Nemecka, do mesta Wiesbaden. V roku 1985 si získala úspech s piesňou Power Of Love, ktorá sa v októbri dostala na prvé miesto anglickej hitparády. Jej piesne mali úspech hlavne v európskych hitparádach, v anglickom rebríčku mala dve skladby. Pod menom Jennifer Rush vydala dvanásť albumov, ten dvanásty s názvom Now Is The Hour vyšiel v marci 2010. Najúspeš­nejším z nich bol hneď prvý s názvom Jennifer Rush, ktorý vyšiel v októbri 1984 a dostal sa do prvej desiatky anglického rebríčka albumov.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM