Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Nedeľa prinesie malú oblačnosť a teploty do 21 stupňov

K dnešnému dňu sa viaže pranostika: Za peknou jeseňou nasleduje tuhá zima a úrodný rok. Meniny má Sabína. V nedeľu malá oblačnosť. Teploty 16 až 21 stupňov C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Nedeľa prinesie malú oblačnosť a teploty do 21 stupňov
Zdroj: Maťka Tichá Okrutska

Západ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 11 až 8 a najvyššie denné 18 až 21 stupňov C.

Stred: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 10 až 5 a najvyššie denné 16 až 20 stupňov C.

Východ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 10 až 6 a najvyššie denné 16 až 20 stupňov C.

Meniny má Sabína

Ženské meno Sabína má latinský pôvod a jeho význam je „pochádzajúca z kmeňa Sabínov“ v Taliansku. Na Slovensku sa veľmi neudomácnilo. Ak sa predsa len s nositeľkami tohto mena stretneme, oslovujeme ich Saba, Sabi, Sabínka.

Sabíny, ktoré majú meniny 27. októbra, sú prevažne materialisticky založené a dôležitý v ich živote je úspech. Ak sa pre niečo rozhodli, je ťažké chcieť, aby zmenili názor. Priateľstvo so Sabínou je skôr vzácnosť. Iba zriedkavo dôverujú iným a o svojom súkromí hovoria málo.

Aj v školských laviciach, rovnako ako počas celého života, podľahnú túžbe súťažiť a s prehľadom získavajú akademické tituly. Ich život je silne zameraný na výber povolania a sebarealizáciu v práci. Sabíny sa v pracovnom tíme prejavujú ako cieľavedomé, taktné a opatrné.

Sabíny sú odolné. Vedia sa psychicky i fyzicky brániť a vytvoriť si životnú rovnováhu. Z času na čas môžu mať problémy s ochoreniami dýchacích ciest. Do jedálnička by si mali zaradiť najmä jablká a ryby.

Sabíny ovplyvňuje planéta Venuša. Ich šťastné farby sú modrá, biela a žltá. Ochranné rastliny myší chvost, fialka a prvosienka, ochranné kamene achát, zafír a koral.

Stalo sa doma

1907 – V Černovej pri Ružomberku došlo k ozbrojenému stretu. Slovenskí obyvatelia obce chceli zabrániť vysväteniu nového kostola maďarským kňazom. Zásah žandárov si vyžiadal 15 obetí na životoch.

1929 – Konali sa tretie parlamentné voľby v ČSR. Na Slovensku vyhrala Hlinkova slovenská ľudová strana (HSĽS).

1939 – Prezident tzv. Slovenského štátu Jozef Tiso vymenoval novú vládu na čele s Vojtechom Tukom.

1944 – Nemecké jednotky obsadili Banskú Bystricu, povstanie bolo zatlačené do hôr.

1949 – V budove Slovenského národného divadla (SND) sa uskutočnil prvý koncert orchestra Slovenskej filharmónia pod taktovkou Ľudovíta Rajtera. Do budovy Reduty sa Slovenská filharmónia presťahovala až v roku 1950.

1968 – Národné zhromaždene (NZ) ČSSR prijalo ústavný zákon o česko-slovenskej federácii a postavení národnostných menšín v krajine.

1995 – Veľvyslanec USA v SR Theodore E. Russel odovzdal premiérovi Vladimírovi Mečiarovi (HZDS) demarš vláde SR vyjadrujúci znepokojenie vlády USA nad vnútropolitickým vývojom na Slovensku.

Stalo sa vo svete

1924 – Sovietska vláda uskutočnila zmeny v usporiadaní stredoázijských území ZSSR. Vznikla Uzbecká a Turkménska SSR a Tadžická autonómna oblasť SR.

1954 – Benjamin Oliver Davis ml. sa stal prvým americkým vojenským generálom čiernej pleti.

1959 – Západné pobrežie Mexika postihol hurikán a následné záplavy. Zahynulo 2000 ľudí.

1961 – Mongolsko sa stalo členom OSN, keď jeho prijatie po 15 rokoch prestali vetovať Spojené štáty americké (USA).

1971 – Demokratická republika Kongo sa premenovala na Zair. V roku 1997 sa vrátili k pôvodnému názvu Kongo.

1986 – Na pozvanie pápeža Jána Pavla II. sa v talianskom Assisi stretli predstavitelia všetkých kresťanských cirkví a predstavitelia ďalších svetových náboženstiev. Všetky delegácie sa zúčastnili na spoločných modlitbách za svetový mier.

1991 – V Poľsku sa konali prvé slobodné voľby.

1998 – Nemecký Spolkový snem zvolil za spolkového kancelára sociálneho demokrata Gerharda Schrödera. Na tomto poste ho v roku 2005 vystriedala Angela Merkelová

Skladba dňa

1982 Dorota Nvotová, Považská Bystrica, herečka a speváčka, absolventka Evanjelického lýcea v Bratislave. Mala šesť, keď účinkovala v prvom televíznom filme Tajomstvá pod viečkami, deväťročná hrala v detskom muzikáli Bambi. Dorota bola členom česko-slovenskej formácie Overground, ktorej hrala a spievala spolu so svojim vtedajším manželom Whiskym. V roku 2004 vydala debutový album Dorota Nvotová, v roku 2008 druhý s názvom Sila vzlyku. V súčasnosti strieda pobyt na Slovensku a v Nepále, kde pôsobí v sirotinci a organizuje trekingové výpravy do Himalájí. V závere júla 2009 usporiadala v Spišskom Hrhove spevácku súťaž Rómska SuperStar. V auguste 2011 súťaž zopakovala. V máji 2012 vydala tretí štúdiový album Just!, ktorý nahrávala v Nepále s nepálskymi hudobníkmi.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM