Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Nový rok je naším sviatkom i Svetovým dňom mieru

Aký je deň Nového roka, taký bude celý rok. V nedeľu bude malá oblačnosť. Teploty -2 až 3 stupne C. Pripomíname si vznik samostatnej Slovenskej republiky.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Nový rok je naším sviatkom i Svetovým dňom mieru
Zdroj: pixabay.com

Západ: Na západnom Slovensku malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty –5 až –8 a najvyššie denné 0 až 3 stupne C.

Stred: Na strednom Slovensku malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty –6 až –11 a najvyššie denné –2 až 2 stupne C.

Východ: Na východnom Slovensku malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty –6 až –10 a najvyššie denné –2 až 2 stupne C.

Štátny sviatok

Deň vzniku samostatnej SR – 1. januára 1993, vznikli po rozdelení ČSFR samostatná Slovenská republika a samostatná Česká republika.

NOVÝ ROK – prvý deň roku 2013 – rozšírený je v krajinách, kde dominuje kresťanské náboženstvo, pričom sa roky jeho počiatku rátajú od narodenia Ježiša Krista. Postupne sa tento kalendár začína uplatňovať aj v iných častiach sveta.

Svetový deň mieru/pokoja – oslavuje sa od roku 1968 na základe iniciatívy pápeža Pavla VI., pričom pápežovo posolstvo sa zverejňuje začiatkom decembra predošlého roku.

Stalo sa doma

1926 – Narodila sa vo Viedni krasokorčuliarska trénerka HILDA MÚDRA, dlhoročná trénerka majstra Európy aj sveta Ondreja Nepelu.

2001 – Zomrel v Martine divadelný a filmový herec EMIL HORVÁTH st., otec herca, režiséra a pedagóga Emila Horvátha ml. Narodil sa 27.8.1923.

1867 – Postavili v uliciach Bratislavy prvé pouličné lampy.

Stalo sa vo svete

1823 – Narodil sa slávny maďarský básnik a revolucionár SÁNDOR PETÖFI, ktorého otec pochádzal z Bratislavskej stolice a matka Anna z Liptova. Zomrel 31.7.1849.

1863 – V USA vstúpila do platnosti proklamácia o zrovnoprávnení otrokov vydaná prezidentom Abrahamom Lincolnom 22. septembra 1862. Všetkých otrokov žijúcich vo vzbúrených štátoch Únie (Juh) vyhlásili za slobodných.

1901 – Vyhlásili Austrálske spoločenstvo ako samostatný štát. Austrália sa tak stala federatívnou, parlamentnou monarchiou s britskou kráľovnou na čele.

Ilustračné foto

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24/TASR

Najčítanejšie