Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Oblačný štvrtok prinesie teploty do 16 stupňov, meniny má Slavomíra

Pranostika na dnes znie: Keď si sedliak hľadá v októbri kabanicu, neuvidí potom na jar húsenicu.Meniny má Slavomíra. Oblačno. Teploty 11 až 16 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Oblačný štvrtok prinesie teploty do 16 stupňov, meniny má Slavomíra
Zdroj: TASR

Západ: prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 9 až 6 a najvyššie denné 13 až 16 stupňov C.

Stred: prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 8 až 3 a najvyššie denné 11 až 15 stupňov C.

Východ: prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 8 až 4 a najvyššie denné 11 až 15 stupňov C.

Meniny má Slavomíra

Ženské meno Slavomíra má slovanský pôvod a znamená „sláva mieru“. Nositeľky tohto mena oslovujeme aj Slávka, Slávenka. Na Slovensku sa meno nevyskytuje často.

Slavomíry, ktoré majú meniny 10. októbra, sú dynamické ženy s bleskovými reakciami. Potrebujú mať pocit istoty, preto stále niečo zháňajú, vybavujú, až dosiahnu svoj cieľ a usadia sa. Najlepšie sa cítia vo svojom „bytíku“, kde nachádzajú pohodlie.

Majú pozoruhodné profesionálne uvedomenie. Keď sa pevne rozhodnú, vytrvalo sa pustia do štúdia. Priťahujú ich „adrenalínové“ profesie. Môžu sa stať napríklad letuškami alebo záchranárkami.

Slavomíry nemajú rady veľké prejavy nehy. Treba vedieť milovať tieto stvorenia a porozumieť im. Aj ony, ako každý iný človek, majú svoje slabé zdravotné stránky: sú nimi kosti a pečeň. Nositeľky tohto mena potrebujú najmä uvoľnenie, odpočinok a vitamíny.

Ovplyvňuje ich planéta Slnko. Ich šťastné farby sú zlatá a čokoládovo hnedá. Ochranné rastliny majú ľubovník, bobkový list, ochranné kamene jantár, topás a olivín.

Stalo sa doma

1919 – V Bratislave otvorili Univerzitnú knižnicu, najstaršiu a najväčšiu knižnicu v Slovenskej republike (SR). V čase svojho vzniku bola jedinou vedeckou knižnicou na Slovensku.

1938 – Jednotky nemeckej armády obsadili Petržalku (dnes časť Bratislavy).

1992 – V Kolodějoch sa začalo prvé rokovanie vlád ČR a SR o vzájomných vzťahoch po rozdelení Česko a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR).

2005 – SR sa spolu s Ghanou, Katarom, Kongom a Peru stala nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN na obdobie od 1.1.2006 do konca roku 2007.

2008 – Na pozvanie holdingovej spoločnosti Jenewein Group pricestoval do Bratislavy v tom období v poradí dvanásty majster sveta v šachovej histórii, ruský veľmajster Anatolij Karpov.

Stalo sa vo svete

1609 – Z podnetu bavorského kurfistu Maximiliána I. vznikla Katolícka liga ako odpoveď na skôr založenú Protestantskú úniu.

1954 – Vietnamský revolučný vodca Ho Či Min vyhlásil Hanoi za hlavné mesto Vietnamskej demokratickej republiky.

1972 – Americké noviny Washington Post začali uverejňovať články o vlámaní sa do ústredia Demokratickej strany v budove Watergate.

1973 – Odstúpil z funkcie amerického viceprezidenta Spiro Agnew, keď boli zverejnené informácie o jeho daňových únikoch a prevzatí úplatku.

1982 – Vtedajší pápež Ján Pavol II. vyhlásil za svätého poľského františkánskeho kňaza Maximiliána Kolbeho, ktorý sa v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau obetoval za spoluväzňa a bol za neho popravený.

2007 – Z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane odštartovala ruská kozmická raketa Sojuz TMA-11 s trojčlennou rusko-americko-malajzijskou posádkou.

2008 – Bývalý fínsky prezident Martti Ahtisaari získal Nobelovu cenu za mier za dlhoročnú kariéru mierového vyjednávača.

2010 – Závislé karibské územie Holandské Antily prestalo existovať po tom, ako došlo k zmene ústavného štatútu pätice ostrovov tohto súostrovia.

Skladba dňa

1960, Eric Martin (rodený Eric Lee Martin), Long Island, New York, USA, spevák skupiny Mr. Big. Táto americká rocková formácia vznikla v roku 1988. V júni 1989 vydali prvý album s názvom Mr. Big. V apríli 1991 vydali druhý, a úspešný štúdiový album Lean Into It. Ich popularitu potvrdil v januári 1992 hit To Be With You, ktorý viedol americký rebríček. Hitmi v ich podaní sa stali aj piesne Just Take My Heart a Wild World. V roku 2002 sa skupina rozišla. V roku 2009 sa vrátili na koncertné pódiá a v decembri 2010 vyšiel siedmy album s názvom What If. V septembri 2014 vydali ôsmy album The Stories We Could Tell a v júli 2017 najnovší deviaty album Defying Gravity. K diskografii patrí aj dvanásť live a päť kompilačných albumov. V bratislavskom Majestic Music Clube koncertovali 26. mája 2011.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM