Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Od atentátu na senátora Kennedyho uplynulo 50 rokov, meniny má Laura

S dnešný dňom je spojená pranostika: Ak jún mokrý býva, obilie zle rodieva. Meniny má Laura. Polooblačno až oblačno a na mnohých miestach prehánky alebo búrky. Teploty 24 až 29 stupňov C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Od atentátu na senátora Kennedyho uplynulo 50 rokov, meniny má Laura
Zdroj: TASR

Západ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 17 až 14 a najvyššie denné 26 až 29 stupňov C.

Stred: prevažne oblačno a možnosť prehánok alebo búrok. Najnižšie ranné teploty 16 až 11 a najvyššie denné 24 až 28 stupňov C.

Východ: prevažne oblačno a možnosť prehánok alebo búrok. Najnižšie ranné teploty 16 až 12 a najvyššie denné 24 až 28 stupňov C.

Meniny má Laura

Ženské meno Laura má latinský pôvod a význam mena je „vavrínový strom“. Nositeľky tohto v súčasnosti populárneho mena oslovujeme Laurinka, Lorka, Lara.

Laury, ktoré majú meniny 5. júna, sú nestále povahy. Ľahko strácajú odvahu a sú citlivé na neúspech. Sú rozmarné a trochu detinské. Ak ich rodičia nepodporujú a nepodopierajú, uspejú len s ťažkosťami, lebo sú plaché a majú nízke sebavedomie. Nie vždy dokončia prácu, ktorú začali.

Laurinky môžeme označiť aj za pozoruhodné a šarmantné. Sú pripútané k rodine, k priateľom a vo všeobecnosti k tým, ktorí sa o ne zaujímajú. Majú väčšinou šťastie. Nemali by prirýchlo strácať odvahu a urážať sa.

Sú životaschopné, no zdravie majú nestále. Raz sa cítia dobre, inokedy nie. V tomto kolísaní hrá veľkú rolu psychika.

Obľúbené farby týchto dievčat a žien sú svetlozelená, svetlomodrá, biela a ružová. Ochranné rastliny skorocel, pľúcnik, ochranné kamene akvamarín, rubín a jaspis.

Stalo sa doma

1918 – V Bratislave sa vzbúrilo proti novému nástupu do vojenskej služby po 6-týždňovej dovolenke 307 slovenských navrátilcov náhradného práporu 72. pešieho pluku.

1919 – Vavro Šrobár v mene československej vlády vyhlásil vojenskú diktatúru na Slovensku ako odpoveď na vstup maďarskej Červenej armády na územie Slovenska.

2008 – Na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky prišiel predseda monackého parlamentu – Národnej rady Monackého kniežatstva Stéphane Valeri s manželkou. Išlo o historicky prvú oficiálnu návštevu monackého predsedu parlamentu na Slovensku.

2008 – Zomrel v Šali spisovateľ JÁN JOHANIDES, výrazná spisovateľská osobnosť, ktorá sa inšpirovala existencializmom a estetikou francúzskeho „nového románu“. Debutoval zbierkou poviedok Súkromie. Jeho druhou knihou bola próza Podstata kameňolomu. Tretím knižne publikovaným dielom bola novela Nie, po ktorej nasledoval zákaz publikovania kníh. Po zákaze publikovania krátko po sebe vydal dve novely Nepriznané vrany a Balada o vkladnej knižke. Medzi jeho ďalšie knihy napríklad patria: Marek koniar a uhorský pápež, Slony v Mauthausene, Zločin plachej lesbičky a Holomráz, Krik drozdov pred spaním, Kocúr a zimný človek, Trestajúci zločin, alebo Hmla našej trpezlivosti. Narodil sa 18.8.1934.

Stalo sa vo svete

1799 – Nemecký geograf a cestovateľ Alexander von Humboldt ukončil historicky prvú prieskumnú cestu po Latinskej Amerike.

1883 – Na svoju prvú cestu odišiel z francúzskej vlakovej stanice Paríž-Východ rýchlik Orient-Express, ktorý za tri a pol dňa prešiel cez Mníchov (Nemecko), Viedeň (Rakúsko), Budapešť (Maďarsko) a Bukurešť (Rumunsko) do Varny (Bulharsko) pri Čiernom mori a odtiaľ parníkom do Konštantinopolu – dnešného Istanbulu v Turecku.

1968 – Americký senátor Robert Kennedy sa pár minút po svojom zvolení za prezidentského kandidáta kalifornských demokratov stal obeťou atentátu. V dôsledku zranení na druhý deň zomrel.

2008 – Hokejisti Detroitu Red Wings sa stali víťazmi jubilejného 90. ročníka NHL. V šiestom zápase finálovej série play off vyhrali v Pittsburghu 3:2 a celkovo na duely 4:2.

2011 – Španielsky tenista Rafael Nadal sa stal šiestykrát v kariére víťazom dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži a vyrovnal rekordný zápis legendárneho Švéda Björna Borga. Najvyššie nasadený obhajca titulu vo finále zdolal svojho veľkého rivala Švajčiara Rogera Federera v štyroch setoch 7:5, 7:6 (3), 5:7 a 6:1.

Skladba dňa

1956 – Kenny G (vlastným menom Kenneth Bruce Gorelick), Seattle, Washington, USA, hráč na saxofóne a flaute. Svoju profesionálnu dráhu začal vo veku dvadsať rokov ako saxofonista v roku 1976 v Love Unlimited Orchestra, ktorý založil Barry White. Prvý album Kenny G vydal v auguste 1982. Dnes má na svojom konte pätnásť štúdiových albumov, ten najnovší Brazilian Nights vydal v januári 2015, predchádzajúci Namaste je z júna 2012. K diskografie patrí aj viac ako dvadsať vianočných, kompilačných a live albumov. V americkej singlovej TOP 40 hitparáde mal osem skladieb, najúspešnejšou z nich bola Songbird v roku 1987, ktorá sa dostala na štvrté miesto.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM