Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Oslavujeme Svetový deň grafiky, teploty do 20 stupňov

Pranostika na dnes hovorí: "Aprílové sucho a májovo mokro, hospodár sýpku zasype až po okno." Meniny oslavuje Jaroslav. Polooblačno až oblačno. Teploty 15 až 20 stupňov C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Oslavujeme Svetový deň grafiky, teploty do 20 stupňov
Zdroj: Pixabay.com

Západ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 8 až 5 a najvyššie denné 17 až 20 stupňov C.

Stred: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 7 až 2 a najvyššie denné 15 až 19 stupňov C.

Východ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 7 až 3 a najvyššie denné 15 až 19 stupňov C.

Meniny má Jaroslav

Mužské meno Jaroslav má slovanský pôvod a jeho význam je „sláv silu“. Nositeľov tohto na Slovensku bežne zaužívaného mena oslovujeme Jarko, Jaro, Jarino, Jarinko. Meniny slávia 27. apríla.

Jaroslavovia sú najmä pôžitkári. Ich rastlinným totemom je jabloň, pod ňou radi odpočívajú a užívajú si sladké ničnerobenie. Sú aj pragmatickí, sebavedomí a materialisticky založení. Ich inteligencia je analytická. Ochotne poradia iným.

Stalo sa doma

1898 – Bolo založené vydavateľstvo Tranoscius.

1944 – Na porade ilegálnej Slovenskej národnej rady (SNR) a predstaviteľov odbojových skupín v slovenskej armáde bolo utvorené Vojenské ústredie ako ústredný orgán príprav Slovenského národného povstania (SNP). Náčelníkom Vojenského ústredia sa stal Ján Golian.

1954 – – Slovenská národná rada (SNR) prijala zákon o Matici slovenskej, ktorý ju začlenil medzi štátne kultúrne ustanovizne a poveril ju starostlivosťou o knižné a rukopisné pamiatky na Slovensku.

2010 – Slovenský horolezec Peter Hámor sa stal prvým človekom v dejinách, ktorý má na konte už dva úspešné výstupy na desiaty najvyšší vrch sveta – himalájsku Annapurnu (8091 m).

Stalo sa vo svete

1296 – Angličania na čele s Eduardom I. porazili škótsku armádu Jána Balliola v bitke pri Dunbare.

1509 – Pápež Július II. exkomunikoval Benátsky štát.

1830 – Bojovník za slobodu a vodca latinskoamerického hnutia za nezávislosť Simón Bolívar odstúpil z úradu prezidenta Kolumbie.

1978 – Počas puču v Afganistane zvrhli a zastrelili prezidenta generála MUHAMMADA DÁÚDA CHÁNA (narodil sa roku 1908), zahynuli aj príslušníci jeho rodiny a viacerí ministri; Národná revolučná garda vymenovala do funkcie prezidenta Nora Mohammeda Tarakího a skladala sa najmä z členov predtým zakázanej prokomunistickej Ľudovej demokratickej strany.

1987 – Americká vláda dala na tzv. watch listinu (čo znamená zákaz vstupu) rakúskeho prezidenta Kurta Waldheima za to, že slúžil počas druhej svetovej vojny v zločineckej nacistickej organizácii SS, 29.4. toho roku sa pripojila aj Kanada.

1992 – Rusko a 12 bývalých sovietskych republík vstúpilo do Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky (SB).

1997 – V Hongkongu sprístupnili najdlhší dvojúrovňový visutý most na svete – Tchsing Ma.

2005 – Lietadlo spoločnosti Airbus A380, najväčšie civilné dopravné lietadlo, aké bolo dovtedy v dejinách svetového leteckého priemyslu zostrojené, absolvovalo prvý skúšobný let. A380 má rozpätie krídel takmer 80 metrov a jeho štandardná verzia pre 555 cestujúcich dosiahne dolet 15.000 kilometrov.

2008 – Hnutie Taliban sa na vojenskej prehliadke v Kábule pokúsilo zavraždiť afganského prezidenta Hamída Karzaja.

  • Rakúske médiá začali informovať o prípade Josefa Fritzla, ktorý v elektronicky zabezpečenom úkryte v Amstettene takmer štvrťstoročie väznil a opakovane znásilňoval vlastnú dcéru a splodil s ňou sedem detí.

2010 – Rusko a Nórsko sa zhodli na novom vymedzení spornej námornej hranice v Barentsovom mori. Ukončil sa tým takmer 40 rokov trvajúci spor o rozdelenie vyše 155.000 štvorcových kilometrov územia medzi Špicbergami a ruským súostrovím Nová Zem.

2012 – Štyri výbuchy otriasli ukrajinským mestom Dnepropetrovsk. Zranilo sa 27 osôb vrátane deviatich tínedžerov. Podľa úradov išlo o teroristický ú­tok.

Skladba dňa

1959 – Narodila sa americká herečka a speváčka Sheena Eastonová.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM