RANNÁ ŠTVORKA: Pondelok s teplotami do 9 stupňov, do konca roka zostáva 15 dní
Pranostika na dnes znie: "Sv. Albína - klobásy do komína." Meniny oslavuje Albína. Polooblačno až oblačno, ojedinele hmla. Teploty 4 až 9 °C.

Západ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 3 až 0 a najvyššie denné teploty 6 až 9 °C.
Stred: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 2 až –3 a najvyššie denné teploty 4 až 8 °C.
Východ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 2 až –2 a najvyššie denné teploty 4 až 8 °C.
Meniny má Albína
Ženské meno Albína má latinský pôvod a v preklade znamená „biela“. S Albínkami, ktoré oslavujú meniny 16. decembra, sa na Slovensku stretávame ojedinele.
Silná emotívnosť týchto žien spôsobuje, že sú precitlivené a len ťažko nachádzajú rovnováhu. Albíny často prejavujú v profesionálnom zameraní nerozhodnosť. Väčšinou sa s radosťou starajú o rodinu. Od detstva prejavujú oddanosť ľuďom, s ktorými bývajú v spoločnej domácnosti. Albínky sú dokonalé gazdinky, ak sú k tomu odmalička vedené.
Sú pomerne životaschopné, vyskytnúť sa u nich môžu problémy s obličkami. Mali by konzumovať veľa jabĺk, pomarančov, citrónov a hrozna.
Ovplyvňujú ich planéty Saturn a Urán. Ich šťastné farby sú tmavomodrá a zelená. Ochranné rastliny medovka a baza, ochranné kamene ametyst, achát a perla.
Stalo sa doma
1645 – V Linzi podpísali mierovú zmluvu medzi uhorským kráľom Ferdinandom III. a sedmohradským kniežaťom Jurajom I. Rákocim.
1949 – Vznikla Vysoká škola veterinárska v Košiciach, dnešná (od roku 2010) Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
1850 – Sprevádzkovali železničnú trať Bratislava – Štúrovo.
1991 – Vtedajší predseda vlády Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) Marián Čalfa podpísal v Bruseli dohodu o pridružení ČSFR k Európskemu spoločenstvu.
Stalo sa vo svete
1773 – Americkí osadníci vyhodili z britskej obchodnej lode kotviacej v Bostone do mora náklad čaju na protest proti britskej daňovej politike. Udalosť je známa aj ako „Bostonské pitie čaju“.
1920 – Čínsku provinciu Kan-su zasiahlo jedno z najničivejších zemetrasení vôbec, zahynulo 180.000 ľudí.
1960 – Nad New Yorkom sa stalo dovtedy najväčšie letecké nešťastie v dejinách USA. V snehovej búrke sa zrazili dve civilné lietadlá, pričom zahynulo 142 ľudí.
1971 – Bangladéš sa stal nezávislým od Pakistanu.
1987 – Kandidát demokratickej strany spravodlivosti Ro Tche-u vyhral prvé priame prezidentské voľby v Kórejskej republike usporiadané po 16 rokoch. Vo funkcii hlavy štátu bol od 25.2.1988 do 25.2.1993.
1997 – Česká republika (ČR), Poľsko a Maďarsko podpísali v Bruseli protokoly o vstupe do Severoatlantickej aliancie (NATO).
1998 – Začali sa letecké útoky USA a Spojeného kráľovstva proti irackým cieľom vrátane Bagdadu.
2002 – Bývalá bosnianskosrbská prezidentka Biljana Plavšičová predstúpila pred Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY), kde sa začalo posledné pojednávanie pred vynesením rozsudku po tom, čo uznala vinu zo spáchania zločinov proti ľudskosti. Tribunálu sa dobrovoľne vzdala, priznaním viny sa vyhla súdnemu procesu, po dohode s prokuratúrou priznala zodpovednosť za zločiny spáchané počas bosnianskej vojny z rokov 1992–1995 a po šiestich rokoch väzenia bola predčasne prepustená.
2005 – Poslanecká snemovňa Českej republiky (ČR) na piaty pokus schválila zákon o registrovanom partnerstve.
2010 – Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu odsúdil Írsko za to, že neumožnilo Litovčanke trpiacej rakovinou umelé ukončenie tehotenstva. Litovčanka musela kvôli rozhodnutiu írskych úradov cestovať na vykonanie zákroku do Spojeného kráľovstva, kde sú liberálnejšie zákony. ESĽP nariadil Írsku, aby vyplatilo žene odškodné 15.000 eur.
2012 – Štvorica Indov v Naí Dillí v autobuse brutálne znásilnila 23-ročnú študentku, ktorá o dva týždne nato podľahla vážnym vnútorným zraneniam, čo vyvolalo vlnu pobúrenia a protestov v celej Indii i množiace sa výzvy na vykonanie popravy páchateľov.
Skladba dňa
1946 – Narodila sa Benny Anderson (rodený Göran Bror Benny Anderson), Štokholm, Švédsko, hráč na klávesových nástrojoch, skladateľ a spevák slávnej švédskej skupiny ABBA. V rokoch 1964 až 1969 bol Benny lídrom švédskej skupiny The Hep Stars. Od sedemdesiatych rokov spolupracoval s Björnom Ulvaeusom, ktorý hral v skupine Hootenany Singers (vznikla v roku 1963). V apríli 1974 vyhrala ABBA v anglickom Brightone Veľkú cenu Eurovízie s pesničkou Waterloo, ktorá jej otvorila cestu k svetovému úspechu. Až do svojho rozchodu v roku 1982 patrila ABBA k špičke svetovej populárnej hudby.
V anglickom albumovom rebríčku bodovalo celkom 14 albumov tejto štvorice, z nich deväť sa dostalo na prvé miesto. Singlová produkcia je podobná, celkom 26 piesní sa dostalo do anglickej hitparády, z nich deväť dosiahlo až na prvú pozíciu. Najúspešnejšou z nich bola Dancing Queen v auguste 1976. Veľkým návratom legendy bol muzikál Mamma Mia! s londýnskou premiérou 6. apríla 1999. Dátum premiéry nebol vôbec vybraný náhodne, uskutočnila sa presne na 25. výročie ich víťazstva v Eurovíznej súťaži. Muzikál dostal aj filmovú podobu, slávnostnú premiéru mal 30. júna 2008 v Londýne.
V marci 2010 uviedli skupinu do Rock and rollovej siene slávy. V roku 2001 založil vlastný Benny Anderssons Orkester. Vydali spolu desať albumov, najnovší Bästa latarna vyšiel v júni 2019.
Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.
Foto: ilustračné