Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Pred 110 rokmi sa pri Ružomberku odohrala černovská tragédia

Pranostika na dnes hovorí: "Za peknou jeseňou nasleduje tuhá zima a úrodný rok." Meniny má Sabína. Zamračené, občasný dážď. Teploty 10 až 15 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Pred 110 rokmi sa pri Ružomberku odohrala černovská tragédia
Zdroj: TASR

Západ: prevažne zamračené, občasný dážď, najnižšie ranné teploty 10 až 7 a najvyššie denné 12 až 15 stupňov C.

Stred: prevažne zamračené, občasný dážď, najnižšie ranné teploty 9 až 4 a najvyššie denné 10 až 14 stupňov C.

Východ: prevažne zamračené, občasný dážď, najnižšie ranné teploty 9 až 5 a najvyššie denné 10 až 14 stupňov C.

Meniny má Sabína

Ženské meno Sabína má latinský pôvod a jeho význam je „pochádzajúca z kmeňa Sabínov“ v Taliansku. Na Slovensku sa veľmi neudomácnilo. Ak sa predsa len s nositeľkami tohto mena stretneme, oslovujeme ich Saba, Sabi, Sabínka.

Sabíny, ktoré majú meniny 27. októbra, sú prevažne materialisticky založené a dôležitý v ich živote je úspech. Ak sa pre niečo rozhodli, je ťažké chcieť, aby zmenili názor. Priateľstvo so Sabínou je skôr vzácnosť. Iba zriedkavo dôverujú iným a o svojom súkromí hovoria málo.

Aj v školských laviciach, rovnako ako počas celého života, podľahnú túžbe súťažiť a s prehľadom získavajú akademické tituly. Ich život je silne zameraný na výber povolania a sebarealizáciu v práci. Sabíny sa v pracovnom tíme prejavujú ako cieľavedomé, taktné a opatrné.

Stalo sa doma

1907 – V Černovej pri Ružomberku došlo k ozbrojenému stretu. Slovenskí obyvatelia obce chceli zabrániť vysväteniu nového kostola maďarským kňazom. Zásah žandárov si vyžiadal 15 obetí na životoch.

1929 – Konali sa tretie parlamentné voľby v ČSR. Na Slovensku vyhrala Hlinkova slovenská ľudová strana (HSĽS).

1939 – Prezident tzv. Slovenského štátu Jozef Tiso vymenoval novú vládu na čele s Vojtechom Tukom.

1944 – Nemecké jednotky obsadili Banskú Bystricu, povstanie bolo zatlačené do hôr.

1949 – V budove Slovenského národného divadla (SND) sa uskutočnil prvý koncert orchestra Slovenskej filharmónia pod taktovkou Ľudovíta Rajtera. Do budovy Reduty sa Slovenská filharmónia presťahovala až v roku 1950.

1968 – Národné zhromaždene (NZ) ČSSR prijalo ústavný zákon o česko-slovenskej federácii a postavení národnostných menšín v krajine.

1995 – Veľvyslanec USA v SR Theodore E. Russel odovzdal premiérovi Vladimírovi Mečiarovi (HZDS) demarš vláde SR vyjadrujúci znepokojenie vlády USA nad vnútropolitickým vývojom na Slovensku.

  • Vo Východoslovenských železiarňach Košice (VSŽ) sa stala tragická nehoda, pri ktorej prišlo o život 11 ľudí 300 utrpelo zranenia.

Stalo sa vo svete

1904 – V americkom New Yorku uviedli do prevádzky prvú 20 kilometrov dlhú časť podzemnej železnice (metra).

1924 – Sovietska vláda uskutočnila zmeny v usporiadaní stredoázijských území ZSSR. Vznikla Uzbecká a Turkménska SSR a Tadžická autonómna oblasť SR.

1954 – Benjamin Oliver Davis ml. sa stal prvým americkým vojenským generálom čiernej pleti.

1959 – Západné pobrežie Mexika postihol hurikán a následné záplavy. Zahynulo 2000 ľudí.

1961 – Mongolsko sa stalo členom OSN, keď jeho prijatie po 15 rokoch prestali vetovať Spojené štáty americké (USA).

1971 – Demokratická republika Kongo sa premenovala na Zair. V roku 1997 sa vrátili k pôvodnému názvu Kongo.

1986 – Na pozvanie pápeža Jána Pavla II. sa v talianskom Assisi stretli predstavitelia všetkých kresťanských cirkví a predstavitelia ďalších svetových náboženstiev. Všetky delegácie sa zúčastnili na spoločných modlitbách za svetový mier.

1991 – V Poľsku sa konali prvé slobodné voľby.

1998 – Nemecký Spolkový snem zvolil za spolkového kancelára sociálneho demokrata Gerharda Schrödera. Na tomto poste ho v roku 2005 vystriedala Angela Merkelová.

2005 – Tím európskych expertov vyvinul prvú ľudskú vakcínu proti vírusu vtáčej chrípky H7N1, ktorý sa prenáša z vtákov na ľudí.

  • V Paríži vypukli boje medzi prisťahovalcami a políciou, ktoré sa po niekoľkých dňoch rozšírili po celom Francúzsku.

Skladba dňa

1978 – Vanessa Mae (vlastným menom Vanakorn Nicholson), Singapur, popová a klasická husľová virtuózka. Jej prví rodičia (otec z Thajska, matka Číňanka) sa rozviedli, matka sa znova vydala za Angličana Grahama Nicholsona, rodina sa presťahovala do Anglicka, keď mala Vanessa štyri. Na husle sa učila hrať od piatich rokov. Profesionálny debut absolvovala na hudobnom festivale v Nemecku v roku 1988 s Londýnskym filharmonickým orchestrom. V máji 1991 vydala debutový album Violin. Dnes má na svojom konte šestnásť vydaných albumov a kompilácií, 23. októbra 2008 vystúpila na koncerte v košickej Steel Aréne.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM