Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Pred 131 rokmi sa v belgických kúpeľoch konala prvá súťaž krásy

Dnešná pranostika znie: Keď je veľa kukurice, je aj veľa vína.Meniny má Konštantín. Prevažne polooblačno, na severe miestami prehánky. Teploty 13 až 18 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Pred 131 rokmi sa v belgických kúpeľoch konala prvá súťaž krásy
Zdroj: TASR

Západ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 8 až 5 a najvyššie denné 15 až 18 stupňov C.

Stred: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 7 až 2 a najvyššie denné 13 až 17 stupňov C.

Východ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 7 až 3 a najvyššie denné 13 až 17 stupňov C.

Meniny má Konštantín

Mužské meno Konštantín má latinský pôvod a v preklade znamená „stály, pevný“. Nositeľov tohto krstného mena stretávame výnimočne a oslovujeme ich prevažne Konštantínko, Tino, Tinko. Meniny oslavujú 19. septembra.

Konštantínovia sú sebaistí, iniciatívni a ambiciózni muži s riadiacimi schopnosťami. Sú vyrovnaní, vedia, kam kráčajú, nemajú problém prijať podnety od druhých. Konštantínovia sú aj zodpovední a zásadoví. Muži s týmto menom zanechávajú na pracovisku dobrý dojem. Obyčajne sú úžasne životaschopní. Aj napriek tomu, že vedú nepravidelný život a pracujú nárazovo, zachovávajú si rovnováhu.

Konštantínov ovplyvňuje planéta Slnko. Ich šťastnými farbami sú zlatá a hnedá, ochranné rastliny púpava a rozmarín.

Stalo sa doma

1848 – Predstavitelia Slovenskej národnej rady (SNR) na ľudovom zhromaždení na Myjave vypovedali poslušnosť vláde v Pešti (dnes Budapešť – Maďarsko), vyhlásili sa za jediného reprezentanta moci na Slovensku a vyzvali ľud do ozbrojeného povstania.

1947 – V Bratislave sa konalo zakladajúce zhromaždenie vydavateľstva Tatran.

2009 – Za nového predsedu Kresťanskodemo­kratického hnutia (KDH) zvolili delegáti snemu v Nitre Jána Figeľa. Vo funkcii nahradil Pavla Hrušovského. Predsedom KDH bol do roku 2016.

2016 – Vtedajší opozičný politik a poslanec NR SR Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) bol účastníkom tragickej dopravnej nehody, pri ktorej zrazil 72-ročného chodca na Vajnorskej ulici v Bratislave. Ten zraneniam podľahol. Okresný súd Bratislava III 19. septembra 2017 uznal Daniela Lipšica vinným z prečinu usmrtenia a odsúdil ho na trest odňatia slobody v trvaní tri roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu päť rokov.

Stalo sa vo svete

1783 – Vzniesol sa do vzduchu prvý teplovzdušný balón bratov Jacqua Étienna a Josepha Michela Montgolfierovcov.

1837 – Jan Evangelista Purkyně vyslovil v prednáške na zjazde prírodovedcov a lekárov v českej Prahe základné myšlienky svojej teórie bunky.

1888 – V belgických kúpeľoch Spa sa konala prvá súťaž krásy.

1941 – Druhá svetová vojna: Nemecké vojská obsadili Kyjev (dnes Ukrajina).

1957 – Spojené štáty americké (USA) uskutočnili prvý atómový pokus pod povrchom púšte v Nevade.

1985 – Mexické hlavné mesto Mexiko postihlo zemetrasenie v sile 7,8 stupňa Richterovej stupnice. Zahynulo 7000 ľudí a 50.000 obyvateľov prišlo o strechu nad hlavou.

1989 – Nad africkou púšťou Saharou vybuchla bomba v lietadle letiacom z Brazzaville (Konžská republika) do Paríža (Francúzsko). V troskách lietadla zahynulo 171 ľudí.

1991 – V ľadovci Similaun v rakúskom Tirolskom údolí Ötztal objavili mŕtvolu človeka (známeho ako Ötzi), o ktorej sa neskôr zistilo, že je stará 5300 rokov.

1994 – V karibskom štáte Haiti sa vylodilo 15.000 amerických vojakov, ktorí mali zabezpečiť návrat k moci prezidenta Jeana-Bertranda Aristida.

2006 – V Thajsku sa uskutočnil vojenský puč.

2017 – Zemetrasenie s magnitúdou 7,1 usmrtilo v strednom Mexiku 369 ľudí a tisícky ďalších obralo o strechu nad hlavou.

Skladba dňa

1943, Cass Elliotová (vlastným menom Ellen Naomi Cohen), Baltimore, Maryland, USA, členka slávnej americkej skupiny Mamas & Papas. Začiatky tejto úspešnej formácie siahajú do roku 1964, v meste St. Thomas na Panenských ostrovoch vznikla trojčlenná formácia The New Journeymen, ktorú založil John Phillips. V januári 1965 sa sťahujú do Kalifornie a pridáva sa k nim bývalá čašníčka Cass Elliotová. Vo februári 1966 mali v rebríčku prvý hit, skladbu California Dreamin. V marci 1966 vydali prvú LP platňu If You Can Believe Your Eyes And Ears. Bola úspešná a dostala sa na prvé miesto v rebríčku albumov. Dva mesiace nato, v máji 1966 viedli prvýkrát americkú hitparádu so skladbou Monday, Monday, za ktorú získali zlatú platňu za milión predaných singlov aj Cenu Grammy. Rozišli sa v lete roku 1968. Vydali päť albumov, v singlovej hitparáde mali 11 skladieb, v anglickej šesť, hitmi boli aj piesne Dedicated To The One I Love a Creeque Alley. Po rozchode skupiny sa Cass presťahovala do Londýna. Tam aj zomrela 29. júla 1974 vo veku 32 rokov na srdcový infarkt.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM