Lucia Lauková Správy Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Pred 62 rokmi zomrel Albert Einstein, meniny oslavuje Valér

S dnešným dňom je spojená pranostika: Teplé noci v aprílu, požehnanie ovociu i vínu. Meniny má Valér. Počasie bude prevažne zamračené s občasným dažďom. Teploty 7 až 12 stupňov C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Pred 62 rokmi zomrel Albert Einstein, meniny oslavuje Valér
Zdroj: TASR

Západ: prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 5 až 2 a najvyššie denné 9 až 12 stupňov C.

Stred: prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 4 až –1 a najvyššie denné 7 až 11 stupňov C.

Východ: prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 4 až 0 a najvyššie denné 7 až 11 stupňov C.

Meniny má Valér

Mužské meno Valér má latinský pôvod a význam mena je „silný, zdravý“. S nositeľmi tohto mena sa na Slovensku stretávame výnimočne. Meniny oslavujú 18. apríla.

Valérovia nie sú ľudia, ktorí sa dajú ľahko ovplyvniť, aj keď majú rozpoltenú povahu. Miestami sa prejavujú ako zlostní. Vedia byť ale sami sebou a šťastní. Na to, aby sa ich aktivita výraznejšie prejavila, ich musí upútať konkrétne povolanie alebo poslanie. Inak odchádzajú skúsiť niečo iné.

Ich zdravie nesie vplyv totemov – koňa a pŕhľavy. Na jednej strane majú skutočne „konskú“ vitalitu, na druhej strane ich zdravie „pŕhlia“ menšie problémy.

Ovplyvňuje ich planéta Mesiac. Šťastnou farbou Valérov je strieborná, ochranné rastliny rumanček, jazmín, kamene nefrit, karneol.

Stalo sa doma

1825 – Zomrel v Ochtinej predstaviteľ slovenského osvietenstva, evanjelický senior, vlastivedný bádateľ, spisovateľ, historik, geograf LADISLAV BARTOLOMEIDES, autor prvej slovenskej učebnice a prvého školského zemepisu. Narodil sa 16.11.1754.

1931 – Narodil sa v Bratislave cyklista, tréner a priekopník slovenskej dráhovej cyklistiky KAROL MENSCHY, bývalý reprezentant a dvojnásobný majster republiky na dráhe. Bol jedným z prvých členov cyklistického oddielu Inter Slovnaft Bratislava. V posledných rokoch ako člen TJ Rapid Bratislava spoluorganizoval viacero cyklistických pretekov na dráhe i na ceste. Zomrel 28.5.2010.

1994 – Zomrel (tragicky zahynul na Hrebienku vo Vysokých Tatrách) spisovateľ, chatár, nosič a horolezec, pôsobiaci vo Vysokých Tatrách BELO KAPOLKA. Narodil sa 22.4.1935 v Hostí. Slovenské udalosti 18. apríla

1920 – V ČSR sa konali voľby do poslaneckej snemovne už podľa všeobecného volebného práva. Voliť mohol každý, kto dosiahol vek 21 rokov.

1966 – Film Obchod na korze, ktorý režírovali Elmar Klos a Ján Kadár a v hlavnej úlohe sa predstavil slovenský herec Jozef Kroner (stvárnil postavu Tóna Brtku), získal amerického Oscara v kategórii zahraničných filmov.

2007 – Najvyšší súd SR po viac ako 15 rokoch rozhodol v reštitučnom spore grófky Magdalény Sztárayovej so Slovenskou národnou galériou v prospech Slovenska. Bol to najväčší spor v dejinách slovenskej justície tohto druhu, v ktorom išlo o niekoľko 100 miliónov korún.

Stalo sa vo svete

1480 – Narodila sa talianska aristokratka a dcéra pápeža Alexandra VI. LUCREZIA BORGIAOVÁ, ktorá ako vojvodkyňa z Ferrary okolo seba sústredila významných renesančných umelcov. Zomrela 24.6.1519.

1937 – Narodil sa český architekt JAN KAPLICKÝ, ktorý od roku 1968 žil v emigrácii v Londýne (Veľká Británia), kde viedol architektonický ateliér Future Systems. Medzi jeho najznámejšie zrealizované stavby patria napríklad: Tlačové centrum na kriketovom ihrisku v Londýne alebo obchodný dom Selfridges building v Birminghame. Veľkú diskusiu v Česku vyvolal jeho návrh budovy Národnej knižnice na Letenskej pláni v Prahe. Zomrel 14.1.2009.

1955 – Zomrel nemecko-americký fyzik, tvorca všeobecnej a špeciálnej teórie relativity, modernej kozmológie a relativistickej astrofyziky ALBERT EINSTEIN, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku (1921). Narodil sa 14.3.1879. Svetové udalosti 18. apríla

1506 – Pápež Július II. položil základný kameň stavby chrámu svätého Petra v Ríme.

1956 – Monacké knieža Rainier III. a herečka Grace Kellyová sa zosobášili. Herečka prijala titul a meno kňažná Gracia Patricia.

2011 – Maďarský parlament prijal novú ústavu, ktorá vyvoláva negatívne reakcie doma aj v zahraničí. V návrhu ústavy sa nachádza množstvo kontroverzných častí, z ktorých najnegatívnejší ohlas v zahraničí vyvolalo uzákonenie volebného práva pre zahraničných Maďarov. Kritici tiež argumentovali, že nová ústava posilní moc premiéra krajiny a jeho Maďarského občianskeho zväzu – FIDESZ. Ústava nadobudla platnosť 1.1.2012.

Skladba dňa

1962 – Shirlie Holliman, Watford, Hertfordshire, UK, speváčka dvojice Pepsi & Shirley. Na hudobnú scénu vstúpili pôvodne ako štúdiové vokalistky.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM