Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Pripomíname si Medzinárodný deň boja proti detskej práci

Pranostika na dnes hovorí: "Daždivý jún celé leto pokazí." Meniny oslavuje Zlatko. Polooblačno až oblačno, miestami až zamračené. Postupne na mnohých miestach prehánky, miestami búrky, aj intenzívne a s krúpami. Naďalej teplo a dusno. Najvyššia denná teplota 27 až 32 stupňov.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Pripomíname si Medzinárodný deň boja proti detskej práci
Zdroj: TASR

Západ: Prevažne polooblačno, postupne miestami zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 28 až 32 st.

Stred: Prevažne polooblačno, postupne miestami zväčšená oblačnosť. Miestami, najmä vo východnej polovici, prehánky alebo búrky, ojedinele aj intenzívne. Najvyššia denná teplota 25 až 30 st.

Východ: Polooblačno až oblačno, prechodne aj viac oblačnosti. Postupne na mnohých miestach prehánky alebo búrky, ojedinele aj intenzívne. Najvyššia denná teplota 24 až 28 st.

Meniny má Zlatko

S nositeľmi mužského mena Zlatko sa na Slovensku stretávame výnimočne. Jeho pôvod je slovanský a význam je „zlatý“. Zlatkovia, ktorí oslavujú meniny 12. júna, sú šťastní muži. Raz sú pokojní, inokedy búrliví.

Emotívnosť týchto mužov je slabá, často bývajú znepokojení. Pre Zlatkov je posvätné priateľstvo. Sú obletovaní šarmantnými ženami a ochraňovaní milujúcimi rodičmi.

Majú uspokojivé zdravie. Rýchlo sa unavia a majú sklon k prepracovanosti. Ide o labužníkov, radi si dobre zajedia. Mali by sa vystríhať odmeranosti a pohodlnosti, poľaviť z priveľkých nárokov na spolupracovníkov a blízkych.

Stalo sa doma

1477 – Začala sa uhorsko-rakúska vojna. Uhorský kráľ Matej Korvín vypovedal vojnu rakúskemu arcivojvodovi a rímskemu cisárovi Fridrichovi III., ktorý neuznával nároky Mateja na český trón.

1945 – V Bratislave bol založený Zväz slovenských žien.

2008 – Atlét Jozef Repčík vytvoril na Zlatej tretre v Ostrave v behu na 800 m časom 1:44,94 min. najlepší európsky výkon roka a vymazal 39 rokov starý slovenský rekord Jozefa Plachého.

2010 – Na území SR sa uskutočnili parlamentné voľby. Ich víťazom sa stala strana Smer-SD so ziskom 34,79 percenta hlasov, nasledovala SDKÚ-DS s 15,42-percentným ziskom a SaS, ktorú podporilo 12,14 percenta voličov. Do parlamentných lavíc tiež zasadli zástupcovia KDH (8,52 percenta), Mosta-Híd (8,12 percenta) a SNS (5,07 percenta). Pred bránami zákonodarného zboru, naopak, zostali vtedajšie parlamentné strany ĽS-HZDS (4,32 percenta) a SMK (4,33 percenta). Volebná účasť dosiahla 58,83 percenta.

Stalo sa vo svete

1838 – Zo západnej časti amerického štátu Wisconsin vznikol nový štát Iowa

1869 – Vznikla česká firma Škoda Plzeň

1942 – Nacistický vodca Adolf Hitler schválil program ovládnutia východnej Európy známy pod názvom plán Ost, ktorý vypracoval Heinrich Himmler.

1964 – Súd v juhoafrickej Pretórii odsúdil vodcu Afrického národného kongresu Nelsona Mandelu na doživotie.

1994 – V americkom Los Angeles objavili mŕtve telá manželky futbalovej hviezdy O.J. Simpsona a jedného z jej priateľov. Následný proces so Simpsonom sa stal mediálnou udalosťou storočia.

1999 – Medzinárodné mierové jednotky KFOR vstúpili do Kosova.

2007 – Na 35 rokov väzenia odsúdil Medzinárodný súdny tribunál pre zločiny spáchané v bývalej Juhoslávii (ICTY) bývalého lídra srbských povstaleckých jednotiek v Chorvátsku Milana Martiča.

2008 – Írsko v referende odmietlo Lisabonskú zmluvu, reformný program Európskej únie. Lisabonskú zmluvu Íri schválili v opakovanom referende 2.10.2009.

Skladba dňa

1952 – Narodil sa Pete Farndon, Hereford, UK, basový gitarista skupiny Pretenders. Táto rocková formácia vznikla v Londýne v marci 1978, jej zakladateľkou a líderkou bola gitaristka a speváčka Chrissie Hynde. Vo februári 1979 mali v hitparáde prvý singel Stop Your Sobbing. V januári 1980 vydali debutový album Pretenders. Už prvý bol veľmi úspešný a dostal sa na prvé miesto v rebríčku. Vo februári 1980 viedli singlový rebríček so skladbou Brass In Pocket. Úspešné pre nich boli hlavne 80. roky, v hitparáde mali celkom 14 skladieb, hitmi boli piesne I Go To Sleep z novembra 1981, Don't Get Me Wrong z októbra 1986, Hymn To Her z decembra 1986 a I'll Stand By You z apríla 1994. Vydali deväť štúdiových albumov, deviaty Break Up The Concrete vyšiel v októbri 2008. K diskografii patria aj dva live a štyri kompilačné albumy. Pete Farndon zomrel 14.apríla 1983 vo veku 30 rokov na predávkovanie heroínom.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM