Lucia Lauková Správy Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Pripomíname si Svetový deň diabetu, meniny má Irma

Dnešná pranostika hovorí: "Aký je november, taký bude nasledujúci máj". Meniny má Irma. Premenlivá oblačnosť. Teploty 3 až 8 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Pripomíname si Svetový deň diabetu, meniny má Irma
Zdroj: TASR

Západ: premenlivá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 5 až 2 a najvyššie denné 5 až 8 stupňov C.

Stred: premenlivá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 4 až –1 a najvyššie denné 3 až 7 stupňov C.

Východ: premenlivá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 4 až 0 a najvyššie denné 3 až 7 stupňov C.

Meniny má Irma

Ženské meno Irma má nemecký pôvod a v preklade znamená „veľká, silná, pevná“. S nositeľkami tohto krstného mena sa na Slovensku stretávame ojedinele a oslovujeme ich Irmuška, Irmička. Meniny slávia 14. novembra.

Irma má ťažko ovládateľnú povahu, a to v každom veku. Ako deti chcú na všetko siahať, všetkého sa zmocniť. Ak nedostanú to, čo chcú, okamžite zvyšujú hlas, zrýchľujú reč, búchajú do stola. Rodičia musia zareagovať pri prvej príležitosti, inak sa im Irmušky neskôr vymknú z rúk.

Mladá žena nosiaca toto meno rada študuje, avšak v práci sa realizuje len vtedy, keď ju zaujme. Jej snom je rozkazovať mužom, byť šikovnejšia ako oni a dosiahnuť, aby ju brali ako seberovného partnera, nikdy nie len ako ženu.

Tieto silné ženy sú zvodné a mužov prefíkane využívajú. Len máloktorý Irme odolá. Ich zdravie je ako zo železa. Ak sa nudia, trápia ich všetky choroby sveta. Slabou stránkou týchto žien sú srdce a ruky, najmä na nich sa môžu prejaviť úrazy pri rozličných nehodách. Zo stravy majú vylúčiť jedlá, ktoré zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi.

Ovplyvňuje ich planéta Mars. Ich šťastné farby sú ružová a červená. Ochranné rastliny prvosienka, rozmarín, ochranné kamene jaspis a chalcedón.

Stalo sa doma

1778 – Narodil sa v Bratislave klavírny virtuóz a hudobný skladateľ JOHANN NEPOMUK HUMMEL, autor deviatich opier, niekoľkých klavírnych koncertov, omší a kantát pre zbory. Zomrel 17.10.1837.

1918 – V Prahe sa konala prvá schôdzka Revolučného (Dočasného) Národného zhromaždenia. Československo bolo vyhlásené za republiku, do prezidentského kresla bol zvolený Tomáš Garrigue Masaryk, za predsedu vlády Karel Kramář.

1987 – Narodil sa v Trenčíne talentovaný hokejista – útočník TOMÁŠ ZÁBORSKÝ, hráč KHL za Avangard Omsk.

2009 – V Slovenskej republike sa uskutočnili voľby do orgánov samosprávnych krajov – do vyšších územných celkov (VÚC).

Stalo sa vo svete

1940 – Päťsto nemeckých bombardérov uskutočnilo nálet na anglické mesto Coventry, v tom čase išlo o najväčší nálet počas druhej svetovej vojny. Nemecké lietadlá zhodili na mesto 500 ton zápalných bômb a vzdušných mín. Zo 75 000 budov bolo zničených 65 000. O život prišlo 568 ľudí.

1954 – Generál Muhammad Alí Nagíb bol pozbavený funkcie prezidenta Egyptskej republiky a internovaný do domáceho väzenia. Vlády v krajine sa následne ujal plukovník Gamál Abdal Násir.

1960 – Zrážka dvoch vlakov v Stéblovej pri českých Pardubiciach spôsobila dovtedy najväčšie železničné nešťastie v českých dejinách. Nehoda si vyžiadala 118 mŕtvych a 105 zranených.

1994 – Začala sa verejná osobná doprava Eurotunelom pod Lamanšským prielivom.

Skladba dňa

1930 – Narodila sa jedna z niekdajších veľkých hviezd českého swingu 50. rokov 20. storočia, bratranec českej herečky Jaroslavy Adamovej, Richard Adam. Najväčšiu slávu a popularitu dosiahol na prelome 50. a 60. rokov 20. storočia.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM