Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Pripomíname si Svetový deň prevencie samovrážd

Pranostika na dnes hovorí: "Ak sa osy v septembri tlačia do príbytkov, prorokujú tuhú zimu." Meniny oslavuje Oleg. Polooblačno až oblačno. Teploty 17 až 22 stupňov C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Pripomíname si Svetový deň prevencie samovrážd
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Západ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 12 až 9 a najvyššie denné 19 až 22 stupňov C.

Stred: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 11 až 6 a najvyššie denné 17 až 21 stupňov C.

Východ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 11 až 7 a najvyššie denné 17 až 21 stupňov C.

Meniny má Oleg

Mužské meno Oleg má škandinávsky pôvod a v preklade znamená „zdravý, šťastný“. Toto meno je početne zastúpené najmä v rusky hovoriacich a okolitých krajinách. Olegovia majú meniny 10. septembra.

Sú to muži, pri ktorých nevieme, ako ich jednoznačne charakterizovať. Žijú intenzívne a často robia pravý opak toho, čo hovoria. V citovom živote sa prejavujú ako uzavretí, ťažko zo seba dostávajú osobné pocity.

Väčšinou radi študujú. Pokiaľ ide o povolanie, veľmi ich priťahuje literatúra. Preto sa z Olegov môžu stať spisovatelia. Majú uspokojivé zdravie, ak nie sú priveľmi intelektuálne preťažení. Vo svojom jedálnom lístku by nemali zabúdať na citrusy a cesnak.

Stalo sa doma

1849 – Slovenskí vládni dôverníci (Ján Kollár, Ján Hlaváč, František Hanrich) v súvislosti s pripravovanou reorganizáciou Uhorska uverejnili spis Promemória, v ktorom sa vyslovili za oddelenie Slovenska od Uhorska.

1897 – V americkom meste Lattimer (Pensylvánia, USA) sa slovenskí baníci zúčastnili na štrajku, ktorý polícia rozohnala streľbou. Zahynulo šesť Slovákov, osem Poliakov a dvaja Litovci.

1914 – Slovenská liga v Amerike vypracovala programový dokument pod názvom Memorandum o krivdách a požiadavkách slovenských.

1919 – V Saint Germain-en-Laye (Francúzsko) podpísali mierovú zmluvu medzi Rakúskom a Československou republikou (ČSR). Rakúsko uznalo nezávislosť a územnú nedotknuteľnos­ť ČSR.

1998 – Za účasti vtedajšieho slovenského premiéra Vladimíra Mečiara a ďalších členov vlády otvorila hviezda svetového modelingu Claudia Schifferová nový diaľničný úsek Horná Streda – Nové Mesto nad Váhom.

Stalo sa vo svete

1799 – Cisárskym dekrétom zriadili pražskú Akadémiu výtvarných umení (AVU). Svoju činnosť začala v roku 1800.

1846 – Americký vynálezca Elias Howe získal patent na šijací stroj.

1898 – Vo švajčiarskej Ženeve spáchal taliansky anarchista Luigi Luccheni atentát na rakúsku cisárovnú a uhorskú kráľovnú Alžbetu (Sissi), manželku Františka Jozefa, ktorá v ten istý deň zomrela.

1919 – V Saint Germain-en Laye (Francúzsko) podpísali mierovú zmluvu medzi Rakúskom, Maďarskom (zastupujúcim Uhorsko) a spojeneckými krajinami. V nej okrem iného štáty uznali samostatnosť Československej republiky (ČSR), Poľska a Juhoslávie. Zmluva ďalej zakázala pripojenie Rakúska k Nemecku.

1943 – Druhá svetová vojna: Nemecká armáda začala okupáciu Talianska.

1967 – Obyvatelia Gibraltáru v referende rozhodli, že ich územie zostane britskou korunnou kolóniou.

1977 – Poslednýkrát sa vo Francúzsku použila na popravu gilotína. Posledným popraveným bol tuniský prisťahovalec Hamid Djandoubi.

2002 – Švajčiarsko sa stalo 190. členom Organizácie Spojených národov (OSN), deklarovalo však rešpektovanie svojej tradičnej neutrality.

2003 – Mimoriadne obľúbená švédska ministerka zahraničných vecí Anna Lindhová bola napadnutá a bodnutá nožom. Zraneniam na druhý deň (11. septembra) podľahla.

2007 – Pakistanské úrady zatkli a následne deportovali do Saudskej Arábie bývalého premiéra Naváza Šarífa. Stalo sa tak len niekoľko hodín po jeho prílete z exilu do vlasti.

2008 – V Ženeve spustili experiment, mnohými vedcami pokladaný za najväčší v dejinách ľudstva – Veľký hadrónový urýchľovač (Large Hadron Collider – LHC), projekt Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN).

2012 – Americká tenistka Serena Williamsová sa stala štvrtýkrát v kariére víťazkou dvojhry na grandslamovom turnaji US Open.

Skladba dňa

1950 – Narodil sa Joe Perry (rodený Anthony Joseph Pereira), Lawrence, Massachusetts, USA, gitarista skupiny Aerosmith. Táto hardrocková formácia vznikla v roku 1970 v New Hampshire, od roku 1971 začínajú svoje účinkovanie v Bostone. V januári 1973 vydali prvú LP platňu s názvom Aerosmith. Na nej bol aj prvý hit skupiny Dream On, ktorý zložil spevák Steven Tyler. Úspech im priniesla skladba Cryin z jedenásteho štúdiového albumu Get A Grip, ktorý vyšiel v apríli 1993 a dostal sa na prvé miesto v rebríčku. Aj ďalší album, Nine Lives, vydaný v marci 1997 sa dostal na prvé miesto. Na svojom konte majú 15 štúdiových albumov.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM