Lucia Šútorová Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Prvé ložisko ropy na Slovensku objavili pred 104 rokmi, meniny má Dáša

K dnešnému dňu sa viaže pranostika: Dážď, keď nesie január, neteší sa hospodár. Meniny má Dáša. Prevažne oblačno. Teploty -3 až 2 stupne Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Prvé ložisko ropy na Slovensku objavili pred 104 rokmi, meniny má Dáša
Zdroj: TASR

Západ: prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty –2 až –5 a najvyššie denné –1 až 2 stupne C.

Stred: prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty –3 až –8 a najvyššie denné –3 až 1 stupeň C.

Východ: prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty –3 až –7 a najvyššie denné –3 až 1 stupeň C.

Meniny má Dáša

Krstné meno Dáša má severský pôvod a v preklade znamená „slávny deň“. Nositeľky tohto na Slovensku menej zaužívaného mena oslovujeme prevažne Dáška, Dášenka, Dáška. Meniny oslavujú 10. januára.

Dášenky môžeme nazvať špekulantkami s veľkou odvahou. Od najútlejšieho detstva majú veľký zmysel pre velenie.

Tieto dievčatká dozrievajú veľmi skoro, trvanie ich bezstarostnej mladosti je pomerne krátke. Dášky prahnú po poznatkoch, čo z nich robí výborné študentky. Pracovne sú zdatné, môžu z nich byť napríklad obchodníčky. Majú v sebe výraznú vôľu uspieť.

Ich zdravie je zvyčajne dobré. Pozor by si však mali dávať na prepracovanie a prechladnutie.

Obľúbená farba Dášky je tmavozelená a ružová, ochranná rastlina myší chvost, ochranný kameň achát.

Stalo sa doma

1914 – V Gbeloch objavili a navŕtali prvé ložisko ropy na Slovensku.

1951 – V Bratislave sa začal pred senátom Štátneho súdu proces so slovenskými biskupmi Jánom Vojtaššákom, Michalom Buzalkom a gréckokatolíckym biskupom Pavlom Petrom Gojdičom.

1988 – Alexander Dubček poskytol rozhovor pre ústredný orgán Talianskej komunistickej strany L'Unita.

1998 – Víťazom Hopmanovho pohára, neoficiálneho svetového šampionátu miešaných tenisových tímov sa stal slovenský pár v zložení: Karol Kučera a Karin Habšudová.

2007 – Špeciálny súd v Pezinku odsúdil na 11,5 roka väzenia bývalého majiteľa nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimíra Fruniho. Spolu s ním odsúdil Špeciálny súd na sedem rokov väzenia aj Mariána Šebeščáka. Fruni sa na slobodu dostal v júli 2011. Šebeščák už na slobode v januári 2012 zomrel. Fruni zomrel 28.2.2017 v Spo­jenom kráľovstve.

Stalo sa vo svete

1863 – Vo Veľkej Británii v Londýne sprístupnili prvú podzemnú dráhu (metro) na svete.

1901 – V americkom Texase bolo objavené prvé ložisko nafty – tzv. spindletopský vrt.

1912 – Uskutočnil sa skúšobný let prvého hydroplánu, vyvinutého Američanom Glennom Curtissom.

1946 – V Spojenom kráľovstve v Londýne sa uskutočnilo prvé Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN).

1969 – Švédsko uznalo Vietnamskú demokratickú republiku.

1984 – USA a Vatikán po vyše sto rokoch obnovili diplomatické styky v plnom rozsahu.

1994 – Ukrajina sa vzdala svojich jadrových zbraní.

1998 – Nemecká spolková vláda a predstavitelia organizácie Jewish Claims Conference (JCC) dospeli ku konečnej dohode v otázke odškodnenia židovských obetí nacizmu z krajín východnej Európy. Dohodli sa na sume odškodného vo výške 110 miliónov amerických dolárov.

2001 – Bývalá prezidentka bosnianskej Srbskej republiky Biljana Plavšičová sa dobrovoľne vzdala Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Tribunál ju odsúdil v roku 2003 na 11 rokov väzenia. Po šiestich rokoch ju prepustili. Bola prvou odsúdenou etnickou Srbkou, ktorá po dohode s prokuratúrou priznala zodpovednosť za zločiny spáchané počas bosnianskej vojny z rokov 1992–1995.

Skladba dňa

1953, Pat Benatar (vlastným menom Patricia Mae Andrzejewski), Brooklyn, New York City, USA, speváčka a skladateľka. Študovala operný spev, na rockovej scéne sa objavila v závere 70. rokov. V septembri 1979 vydala debutový album In The Heat Of The Night. Úspech je priniesol druhý album Crimes Of Passion z augusta 1980, ktorý v rebríčku skončil na druhom mieste. V júli 1981 vydala tretí Precious Time, ten sa dostal na prvé miesto. Na svojom konte má dvanásť albumov, dvanásty s názvom Go vyšiel v auguste 2003. K diskografii patrí aj viac ako dvadsiatka live a kompilačných albumov. V singlovej hitparáde mala 15 piesní, najúspešnejšími boli Love Is A Battlefield v októbri 1983 a We Belong v novembri 1984, obe sa dostali na piate miesto. Na svojom konte má štyri ceny Grammy.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie