Správy

RANNÁ ŠTVORKA: Slnko nás vo štvrtok milo prekvapí, pozor však na zmenu počasia!

Štyri rubriky, ktorými pokojne začnite nový deň. K informáciám o počasí pridávame aj meninového oslávenca, historické udalosti a hudobnú vsuvku, ktorú prináša interpretka narodená práve 5. mája.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Slnko nás vo štvrtok milo prekvapí, pozor však na zmenu počasia!
Zdroj: TASR

Ani piaty májový deň nebude z pohľadu počasia iný. Najvyššia denná teplota vystúpi na 17 až 22˚C, na Kysuciach, Orave, Liptove a Spiši to bude okolo 15 stupňov. Na horách vo výške 1500 m sa pripravte na 7 ˚C.

Do týchto príjemných teplôt však môže aj spŕchnuť, hlásená je premenlivá oblačnosť, v popoludňajších hodinách nás môžu zaskočiť búrky.

Pofúkne prevažne severný vietor 4 až 8 m/s (15 až 30 km/h), miestami bude v nárazoch do 15 m/s (55 km/h).

Všetko naj poprajme Lesiám a Lesanám

Lesia je pôvodom ukrajinské meno a voľne preložené pôsobí rozhodne zaujímavo, veď v našom jazyku znamená „brániť“. Za to Lesana je meno, ktoré sa inšpirovali malou lesnou vílou a na Slovensku nie je rovnako ako Lesia príliš rozšírené.

Aj keď ich nie je veľa, Lesany a Lesie sú komunikatívne, emotívne, nestále osobnosti, celkom presne vedia, čo chcú v živote dosiahnuť.

Z histórie

Rovnako ako Matúš Jankola, katolícky kňaz, národovec a organizátor cirkevného a spolkového života amerických Slovákov, ktorý práve 5. mája 1919 skonal.

O 57 rokov neskôr sa skončila aj životná púť autorky detských kníh Adely Čajkovej

Svet si v tento deň pripomína jedného z najväčších revolucionárov svetových dejín Napoleona Bonaparteho. Ten zomrel práve 5. mája 1821 na ostrove Svätej Heleny.

Radostnejšia spomienka je tá na laureáta Nobelovej ceny za literatúru (1905) Henryka Sienkiewicza, ktorého preslávili napr. romány Quo vadis, Križiaci, Pán Wołodyjowski či Ohňom a mečom. Dnes si najmä v susedných Čechách mnohí spomenú, že v roku 1996 si tamojšia hokejová reprezentácia premiérovo siahla na titul majstra sveta.

Známa popová speváčka je ďalšou, ktorá sa narodila práve piateho mája, konkrétne v roku 1988, na severe Londýna v Tottenhame.

Niečo hudobné

A práve táto multiinštrumen­talistka, ktorú jej fanúšikovia poznajú aj pod celým menom rodená Adele Laurie Blue Adkins, nám vypĺňa hudobnú rubrika.

Z tvorby interpretky, ktorá predala desiatky miliónov nosičov po celom svetre, resp. držiteľky desiatich cien Grammy, vyberáme pieseň Hello.

Adele - Hello
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM