Lucia Lauková Správy

RANNÁ ŠTVORKA: Sobota bude slnečná s teplotami do 19 °C, meniny má Zoltán

S dnešným dňom je spojená pranostika: Teplý dážď v apríli vzácnejší nad mannu (zázračný pokrm padajúci z neba), sľubuje žeň dobrú, jeseň požehnanú. Slnečno. Teploty 14 až 19 stupňov Celzia. Meniny má Zoltán.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Sobota bude slnečná s teplotami do 19 °C, meniny má Zoltán
Zdroj: TASR

Západ: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 6 až 3 a najvyššie denné teploty 16 až 19 stupňov C.

Stred: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 5 až 0 a najvyššie denné 14 až 18 stupňov C.

Východ: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 5 až 1 a najvyššie teploty 14 až 18 stupňov C.

Meniny má Zoltán

Mužské meno Zoltán má turecký pôvod a význam mena je „moc“.

Zoltán je muž, ktorý odolá všetkému ako losos, jeho totemový živočích. Zoltán sa málokedy nazlostí. Ak sa tak predsa stane, potom to už stojí za to.

Zoltánovia radi podstupujú riziko a pracujú v tíme. Nadradené a odmerané správanie môže však zablokovať ich kariéru. Majú železnú vôľu, no potrebujú istý čas, kým dozrejú.

Sú vitálni a prospieva im vyvážená strava. Zoltánov ovplyvňuje planéta Slnko.

Šťastné farby týchto mužov sú žltá a medená. Ochranné rastliny mak, nechtík a rumanček, ochranné kamene kryštál, granát a ónyx.

Stalo sa doma

1943 – Vatikánsky chargé d'affaires Mons. Giuseppe Burzio navštívil predsedu vlády Vojtecha Tuku, aby mu odovzdal demarš Svätej stolice so žiadosťou o zastavenie násilných deportácií Židov. Tuka demarš neakceptoval.

1972 – Začali sa v Prahe 16-dňové Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, na ktorých ČSSR získala po 23 rokoch titul majstra sveta. Vo finálovom zápase porazili hokejistov Sovietskeho zväzu.

2006 – V Katedrálnom chráme sv. kniežaťa Alexandra Nevského v Prešove sa konala intronizácia arcibiskupa Jána, nového najvyššieho predstaviteľa pravoslávnych veriacich na Slovensku.

2009 – Na historicky prvú návštevu Slovenska pricestoval jordánsky kráľ Abdalláh II. Stretol sa s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom, predsedom slovenského parlamentu Pavlom Paškom a premiérom SR Robertom Ficom.

2010 – Predstavitelia ruskej korporácie TVEL a Slovenských elektrární (SE) podpísali viacročnú rámcovú zmluvu o dodávke jadrového paliva pre 3. a 4. blok jadrovej elektrárne v Mochovciach.

Stalo sa vo svete

1923 – V americkom New Yorku sa uskutočnila prvá operácia mozgového nádoru pri lokálnom umŕtvení, ktorú vykonal neurochirurg Winfield Ney.

1927 – V USA sa uskutočnilo prvé pokusné vysielanie televízie, v ktorom okrem monológu a piesne herca odznel aj prejav ministra obchodu Herberta Hoovera prenášaný z Washingtonu do New Yorku.

2003 – Americké jednotky dobyli Bagdad.

2006 – Britský súd rozhodol, že bestseller Da Vinciho kód amerického spisovateľa Dana Browna nie je plagiátom. Autor knihy podľa verdiktu nekradol námety z už napísanej knihy Svätá krv a svätý grál od Novozélanďana Michaela Baigenta a Američana Richarda Leigha, ktorí žiadali miliónové odškodné.

2007 – Američan maďarského pôvodu Charles Simonyi sa stal piatym vesmírnym turistom, keď bol súčasťou posádky letu kozmickej lode Sojuz TMA-10.

2009 – Bývalého peruánskeho prezidenta Alberta Fujimoriho odsúdili na 25 rokov väzenia za to, že nariaďoval vraždy a únosy vykonávané bezpečnostnými jednotkami.

Skladba dňa

1915 – Billie Holidayová (vlastným menom Eleonora Faganová), Philadelphia, Pennsylvania, USA, jazzová speváčka. Mala veľmi ťažké detstvo, narodila sa ako nemanželské dieťa teenagerských rodičov. To sa s ňou nieslo počas jej života. Bola vlastne prvou známou celoamerickou hviezdou, vyslúžila si prezývku Lady Day. So spievaním začínala už na katolíckej škole. V roku 1928 sa spolu s matkou presťahovala do New Yorku. Spievať začala v baroch v štvrti Harlem. Tu ju objavil producent John Hammond a s jeho pomocou nahrala v roku 1933 prvé skladby. Dva roky neskôr už účinkovala s prvým profesionálnym orchestrom. V 50. rokoch nahrala viac ako tri desiatky dlhohrajúcich platní. V záverečných rokoch života už užívala barbituráty aj drogy. V roku 1956 napísala autobiografiu Lady Sings The Blues. Zomrela 17. júla 1959 v New Yorku vo veku 44 rokov. V roku 1972 natočil režisér Sidney J. Furie podľa tejto predlohy životopisný film o tejto dáme speváčke s titulom podľa názvu knihy Lady Sings The Blues. Film sa pod názvom Billy spieva blues premietal aj u nás, hlavnú úlohu zahrala speváčka Diana Ross.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM