Lucia Lauková Správy Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Štvrtok bude zamračený s teplotami do 12 °C, meniny má Svetlana

Pranostika na dnes hovorí: "Keď v marci letia divé husi na sever, roľník chystaj sejačku!" Meniny má Svetlana. Polooblačno až oblačno, na juhu a východe prehánky. Teploty 7 až 12 stupňov C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Štvrtok bude zamračený s teplotami do 12 °C, meniny má Svetlana
Zdroj: TASR

Západ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 5 až 2 a najvyššie denné 9 až 12 stupňov C.

Stred: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 4 až –1 a najvyššie denné 7 až 11 stupňov C.

Východ: polooblačno až oblačno a prehánky. Najnižšie ranné teploty 4 až 0 a najvyššie denné 7 až 11 stupňov C.

Meniny má Svetlana

Ženské meno Svetlana má slovanský pôvod a znamená „svetlá“. Nositeľky tohto u nás nie veľmi častého mena oslovujeme Svetlanka, Svetluška. Meniny oslavujú 15. marca.

Svetlany sú poetky, ktoré o svojom živote snívajú a zriedkavejšie tieto sny prežívajú. Sú to ženy, ktoré majú vzácnu krehkosť konvalinky, svojho rastlinného totemu. Zavše sa Svetlany zatnú. Trpia nedostatkom sebadôvery. V priebehu niekoľkých hodín sa ich názory, túžby a chute menia. Sú síce životaschopné, ale nie vždy rovnako.

Rýchlo sa unavia, preto by sa mali vyhýbať preťažovaniu. Ovplyvňuje ich planéta Saturn. Šťastná farba Svetlaniek je gaštanová (červenohnedá), ochranná rastlina kostihoj, ochranný kameň zafír.

Stalo sa doma

1412 – Kráľ Žigmund Luxemburský v Starej Ľubovni uzavrel mier s poľským kráľom Vladislavom a litovským veľkokniežaťom Vitoldom.

1848 – Zhromaždením robotníkov a študentov sa začala v Pešti buržoázna revolúcia v Uhorsku za demokratické reformy a nezávislosť krajiny od viedenského dvora. Na zhromaždení prijali 12-bodový program Žiadosti uhorského národa.

1882 – Slovenskí študenti v Prahe založili spolok slovenských akademikov Detvan. Jeho prvým predsedom sa stal Jaroslav Vlček.

2012 – Prezident SR Ivan Gašparovič poveril predsedu Smer-SD Roberta Fica ako predsedu strany, ktorá zvíťazila v parlamentných voľbách, zostavením novej vlády. Následne vznikla jednofarebná vláda, pretože lídri zvyšných piatich politických strán odmietli možnosť ísť so Smerom-SD do spoločnej koalície.

Stalo sa vo svete

1493 – Do Španielska sa vrátil objaviteľ Nového sveta Krištof Kolumbus a do roku 1504 podnikol ešte tri cesty do Ameriky, pričom pristál v Hondurase a Nikarague.

1937 – Doktor Bernard Fantus zriadil v nemocnici Cook County v Chicagu prvú ústrednú krvnú banku, v ktorej uchovávali krvné konzervy pre transfúzie.

2002 – V súvislosti s najväčším škandálom okolo zbankrotovaného podniku v histórii USA došlo k podaniu prvej žaloby. Americké ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že dlhoročný audítor skrachovaného energetického gigantu Enron Arthur Andersen sa bude pred súdom zodpovedať za zničenie obrovského množstva dokumentov a elektronických záznamov.

2008 – Vyše 30 ľudí zahynulo pri silnom výbuchu v závode na výrobu munície v albánskom meste Gerdec. V priebehu nasledujúceho týždňa zásobovali Albánsko a Kosovo, ako aj niektoré susedné štáty obyvateľov Gerdecu potravinami a transfúznou krvou.

2009 – Až 317 200 dolárov (245 000 eur) zaplatil istý záujemca za vzácny komiksový zošit prvého vydania Supermanových dobrodružstiev z roku 1938. Pôvodný majiteľ ako deväťročný za túto dnes už zberateľskú raritu zaplatil začiatkom 50. rokov minulého storočia iba 35 centov v antikvariáte.

Skladba dňa

1921 – Narodil sa Rudolf Cortés (vlastným menom Rudolf Kraisinger), Plzeň, spevák a herec. Svojim barytónom si vyslúžil pomenovanie kráľ českej populárnej hudby v 50. rokoch. Od roku 1947 spieval s orchestrom Karla Vlacha, nahral takmer 700 piesní, medzi nimi známe skladby Dobrou noc, Až budeš má, Que sera, sera, Růžový pahorek či Váš dům šel spát. Zomrel 12. decembra 1986 vo veku 67 rokov v Krásnej Lípe, okres Děčín.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM