Lucia Lauková Správy Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Svetový deň rybárstva bude horúci, meniny má Ladislav a Ladislava

Pranostika na dnes vraví: "Ladislav huby sial, Peter, Pavel /29.6/ ich pozbieral". Meniny má Ladislav a Ladislava. Prevažne polooblačno, na severe miestami búrky. Teploty 28 až 33 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Svetový deň rybárstva bude horúci, meniny má Ladislav a Ladislava
Zdroj: TASR

Západ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 17 až 14 a najvyššie denné 30 až 33 stupňov C.

Stred: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 16 až 11 a najvyššie denné 28 až 32 stupňov C.

Východ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 16 až 12 a najvyššie denné 28 až 32 stupňov C.

Meniny má Ladislav a Ladislava

Mužské meno Ladislav má slovanský pôvod a význam mena je „slávny vládca“. Nositeľov tohto na Slovensku bežne zaužívaného mena oslovujeme Laco, Lacko.

Ladislavov charakterizuje obrovské nasadenie v profesionálnom aj súkromnom živote. Do každej drobnosti sa púšťajú s neuveriteľnou dravosťou. Majú dynamickú povahu, sú šarmantní a nesmierne adaptabilní. V spoločnosti sa často nechávajú dlho prehovárať, aby okorenili stretnutie svojím rozprávačským talentom. Zväčša sa snažia dodržiavať základné morálne zásady. Napriek tomu nepatria medzi najdôveryhodnej­ších ľudí.

Muži s menom Ladislav vedia prežiť život šťastne. Vďaka fantázii si ho prekreslia podľa svojej predstavy. Ich obľúbenou farbou je fialová, ochranné rastliny prvosienka a horčica, ochranné kamene chalcedón a karneol.

Ženské meno Ladislava má rovnako ako mužské meno Ladislav slovanský pôvod a totožný význam. Nositeľky tohto skôr ojedinelého mena oslovujeme Laďa, Laďka.

Ladislavy nevydržia dlho na jednom mieste, stále musia byť v pohybe. Ťažko nachádzajú rovnováhu a často zveličujú svoj hnev. Pôsobia bezstarostne, sú len do istej miery ovplyvniteľné a nesporne zaujímavé.

Študujú dosť dobre a zameriavajú sa na povolania vyznačujúce sa širokými kontaktmi s verejnosťou. Majú pritom sklon často meniť zamestnanie.

Pamätajú si všetko, čo sa ich týka. Ladislavy majú dobrú odolnosť a sú vitálne. Ich obľúbená farba je zlatá, ochranné rastliny ľubovník a bobkový list, ochranné kamene jantár a topás.

Stalo sa doma

1655 – V Bratislave korunovali za uhorského kráľa Leopolda I.

1809 – Francúzske vojská začali ostreľovanie Bratislavy 34 delami a 6 mažiarmi. Ostreľovanie trvalo dva dni.

1919 – Národné zhromaždenie schválilo zákon (vstúpil do platnosti 11.7.1919) o zriadení Československej štátnej univerzity v Bratislave, ktorú 11.11.1919 pre­menovali na Univerzitu Komenského (UK).

1968 – Slovenská národná rada (SNR) prijala zákon o Matici slovenskej, ktorý obnovil členskú základňu a rozšíril jej inštitucionál­nu časť.

1968 – V českej tlači bol uverejnený manifest 2000 slov, ktorý skoncipoval spisovateľ Ludvik Vaculík.

1990 – Predsedníctvo SNR vymenovalo novú vládu Slovenskej republiky (SR) na čele s Vladimírom Mečiarom, bola koaličnou vládou VPN a KDH.

1995 – Na summite EÚ v Cannes delegácia SR na čele s premiérom Vladimírom Mečiarom predložila oficiálnu žiadosť SR o prijatie za člena EÚ.

2002 – Telesné pozostatky prvého Slováka vo funkcii ministerského predsedu československej vlády dr. Milana Hodžu po prevoze z USA uložili na Národnom cintoríne v Martine. Presne v deň 58. výročia smrti štátnika.

Stalo sa vo svete

1693 – V Londýne začal vychádzať prvý časopis-týždenník pre ženy na svete – The Ladies Mercury.

1905 – Vypuklo povstanie námorníkov na ruskom krížniku Potemkin.

1954 – Sovietsky zväz spustil do prevádzky v Obninsku neďaleko Moskvy prvú jadrovú elektráreň na svete.

1976 – Palestínski teroristi uniesli do Ugandy lietadlo spoločnosti Air France letiacej na linke Tel Aviv – Paríž s 257 osobami na palube.

1998 – Juhotureckým mestom Adana otriaslo zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo 135 ľudských obetí.

2003 – Predsedom Národného zväzu za úplnú nezávislosť Angoly (UNITA), niekdajšieho povstaleckého hnutia, ktoré sa transformovalo v politickú stranu, sa v Luande stal Isaias Henrique Ngola Samakuva.

2005 – Najvyšší súd USA jednohlasne rozhodol, že internetové siete pre výmenu súborov môžu byť volané na zodpovednosť za to, že si ich používatelia bez povolenia kopírovali hudbu, filmy a ďalšie diela chránené autorským právom. Sudcovia Najvyššieho súdu zrušili rozhodnutie federálneho odvolacieho súdu, podľa ktorého siete peer-to-peer (P2P) nemôžu byť žalované za porušovanie autorských práv, pretože môžu byť využívané aj na legitímne účely.

Skladba dňa

1993 – narodila sa Gabriela Gunčíková česká speváčka a účastníčka Česko Slovenskej SuperStar 2. V súťaži sa umiestnila na druhom mieste. Vyhral Lukáš Adamec. Na Slávikovi 2011 bola nominovaná v kategórii speváčka a umiestila sa na 28. mieste.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM