Lucia Šútorová Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Utorok bude oblačný a hmlistý, meniny má Alžbeta

Dnešná pranostika znie: Ak v novembri hrmí, sneží, úrodný rok za tým beží. Meniny má Alžbeta. Oblačno, miestami hmla. Teploty 8 až 13 stupňov Celzia.

Video: Dnes24.sk / Zdroj: Dnes24.sk

Západ: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 8 až 5 a najvyššie denné 10 až 13 stupňov C.

Stred: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 7 až 2 a najvyššie denné 8 až 12 stupňov C.

Východ: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 7 až 3 a najvyššie denné 8 až 12 stupňov C.

Meniny má Alžbeta

Ženské meno Alžbeta má hebrejský pôvod, je novozákonné a v preklade znamená „Bohu zasvätená“. S Betkami, Betuškami, Alžbetkami, ako ich nazývame, sa na Slovensku stretávame len niekedy.

Alžbety, ktoré oslavujú meniny 19. novembra, sú citovo založené ženy. Sú sympatické, majú dobré vystupovanie a vedia sa jasne vyjadrovať. Podľa Alžbety musia štúdiá vyústiť do presného cieľa. Takmer vždy sa usilujú v kariére rýchlo napredovať k vyššej pozícii.

Chcú si získať náklonnosť okolia a len nerady sa vzdávajú nadobudnutých výhod. Citový život si tieto ženy utajujú a je plný vzplanutí.

Chcú, aby ich druhí chápali, ale ich odmerané správanie im v tom veľmi nepomáha.

Keď sú šťastné, zdravie im slúži, keď sa utápajú v zachmúrenosti, ide to s nimi aj zdravotne „dolu kopcom“. Ich slabinami sú hrdlo a štítna žľaza.

Ovplyvňujú ich planéty Saturn a Urán. Šťastné farby Alžbety sú zelená a sivá. Ochranné rastliny zemedym, divozel, ochranné kamene sokolie oko a perla.

Stalo sa doma

1514 – Uhorský snem prijal sústavu zákonov – Tripartitum, ktorými sa v krajine zaviedlo nevoľníctvo.

1819 – V novozaloženom učiteľskom ústave v Spišskej Kapitule sa začalo vyučovanie. Učiteľský ústav bol prvou školou tohto typu na Slovensku a v celom dovtedajšom Uhorsku.

1944 – Na priamy zásah Úradu propagandy bolo zastavené vydávanie časopisov Elán, Tvorba a Cirkevné listy.

1944 – Nemecké vojenské jednotky vypálili obec Tokajík.

1957 – Za nového československého prezidenta bol zvolený prvý tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ) Antonín Novotný.

1989 – Nežná revolúcia: V Bratislave vzniklo politické občianske hnutie Verejnosť proti násiliu (VPN).

2004 – Severné Slovensko zasiahla silná víchrica, ktorá najviac zničila Vysoké Tatry. Zničený bol porast na rozlohe 12.600 hektárov a poškodila pri tom 2,8 milióna m3 (metrov kubických) dreva.

Stalo sa vo svete

1942 – Druhá svetová vojna: V bitke pri Stalingrade začali sovietske jednotky pod vedením generála Georgija Konstantinoviča Žukova rozsiahlu útočnú operáciu, ktorá obrátila výsledok vojny v prospech Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR).

1946 – V Paríži sa začalo prvé zasadanie generálnej konferencie Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).

1949 – Rainiera III. slávnostne intronizovali za monacké knieža. Kniežaťom bol do svojej smrti 6.4.2005.

1969 – Apollo 12 pristálo na Mesiaci, astronauti Charles Conrad a Alan Bean vystúpili na jeho povrch.

1976 – Konalo sa referendum o novej alžírskej ústave, v ktorom sa 99,1 percent voličov vyslovilo za predložený návrh ústavy, ktorý vytyčoval cieľ vybudovať z Alžírska socialistickú spoločnosť v zhode s arabskými a islamskými tradíciami.

1977 – Vtedajší egyptský prezident Anwar Sadat navštívil ako vôbec prvý arabský líder Izrael.

1985 – V Ženeve sa uskutočnilo po viac ako šesťročnej prestávke stretnutie lídrov USA a ZSSR, čo vlastne bola aj prvá schôdzka medzi vtedajším americkým prezidentom Ronaldom Reaganom a vtedajším najvyšším predstaviteľom ZSSR Michailom Gorbačovom.

1996 – Vo Vatikáne prijal pápež Ján Pavol II. kubánskeho prezidenta Fidela Castra.

1997 – V USA sa v Des Moines narodili sedmorčatá – štyria chlapci a tri dievčatá.

2005 – Princ Albert II. bol slávnostne intronizovaný za monacké knieža. Na tróne vystriedal svojho otca Rainiera III., ktorý zomrel 6.4.2005.

Skladba dňa

1952, Petra Janů (vlastným menom Jana Petrů), Praha, speváčka. Spevu sa venovala od malička, bola členkou detského zboru. Po amatérskych speváckych začiatkoch bola v roku 1972 úspešná na festivale Mladá pieseň v Jihlave, po ňom dostala pozvanie účinkovať v divadle Semafor. Tam nahradila Hanu Zagorovú, zahrala si v inscenáciách Zuzana v lázni alebo Kytice. Po piatich rokoch odchádza na sólovú dráhu, jej manažérom (1977) a neskôr aj manželom (1978) sa stal Michal Zelenka. Od roku 1977 účinkovala so skupinou Pro-rock, s ňou nahrala aj prvý profilový album Motorest. Za rok 1977 bola tretia v ankete Zlatý slávik, rok nato druhá. V roku 1979 vydala album Exploduj a v roku 1982 ďalší Já-My. V 80. rokoch spolupracovala s Petrom Jandom, výsledkom sú piesne Jedeme dál či Není nám už sedmnáct, aj s Ondřejom Soukupom, z tejto sú skladby Vůne párků alebo Promítám. Za rok 1987 získala prvýkrát Zlatého slávika, ďalšie dva roky si prvenstvo zopakovala. V 90. rokoch si zahrala vo viacerých muzikáloch, Bedári, 451 stupňov Fahrenheita, Sen noci svätojánskej, Hamlet, Traja mušketieri, Golem či Angelika. V októbri 2004 vyšla kompilácia hitov Já jsem, jaká jsem. V októbri 2009 vydala nový štúdiový album s názvom Kouzlo. V novembri 2012 jej vydal Supraphon v edícii Zlatá kolekce výberové 3CD s názvom Petra Janů: Má pouť. V októbri 2015 vyšlo CD+DVD Petra Janů & Věra Špinarová Live v Lucerně, v septembri 2017 štúdiový album Blázni a v novembri 2017 CD komplet štyroch albumov Petra & Petřina.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie